30 Nëntor 2023

Toyota mbyll fabrikën në Rusi

Moskë, 24 shtator - Kompania japoneze e automobilave Toyota ka mbyllur fabrikën në Rusi.

Ministria e Industrisë dhe Tregtisë e Rusisë konfirmoi se fabrika e Toyota-s në Shën Petersburg është mbyllur.

Në njoftim thuhet se kompania do të vazhdojë të përmbushë detyrimet e saj ndaj punëtorëve të fabrikës, si dhe të vazhdojë mbështetjen pas shitjes për automjetet e saj në Rusi.

Kompania japoneze ka nisur një analizë tregu mbi bazën e së cilës do të marrë një vendim për të ardhmen e biznesit në Rusi.

Gazeta ruse “Kommersant” raporton se Toyota nuk u tërhoq nga tregu rus, por se vendosi të mbyllte fabrikën sepse ka vështirësi në marrjen e pjesëve të nevojshme për prodhim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)