15 Korrik 2024

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 7 gusht 2023

 - Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal mban konferencë për medie me rastin e hapjes së procedurave për raportim nga Komunat për Grantin e Përformancës Komunale. (Ish-ndërtesa e Rilindjes, ora 10:00)
 
- Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë organizon lansimin e thirrjes publike për projektin “Zbatimi i masave të efiçiencës së energjisë për shtëpitë individuale të banimit”.  (Shtëpia e Evropës, rr. UÇK, ora 10:00)

- Hapet ekspozita tematike me titull “Kontributi atdhetar i familjes Lleshi”. (Muzeun Kombëtar i Kosovës, ora 11:00)


Ngjarjet e datës 4 gusht 2023

 - Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim përmes një aksioni protestues denoncon “tentimin për kapjen e agjencive të pavarura shtetërore nga eksponentët e pushtetit”. (Para objektit të MASHTI-t, ora 10:00)  

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist proteston duke kërkuar drejtësi për Marigona Osmanin dhe ndëshkim maksimal për vrasësit e saj. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:30)

- Shpallet aktgjykimi në çështjen penale, kundër të pandehurit Dardan Krivaqës i dyshuar për vrasjen e Marigona Osmanit. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 11:00)

- Promovohet libri “Dëshirë e djegur”, i autorit Ramiz Selimi. (Instituti Albanalogjik, ora 11:00)
 

Ngjarjet e datës 3 gusht 2023

 - Mbahet promovimi i librit monografik “Ahmet Rugova në përjetësinë e Kombit”. (Kuvendi Komunal, Istog, ora 11:00)

- Drejtoria për Siguri dhe Emergjenca organizon ushtrim praktik në objektin e vjetër të Komunës, me qëllim testimin e gatishmërisë reaguese të pjesëtarëve të personelit komunal dhe qytetarëve të cilët gjenden brenda, në rast të zjarrit dhe fatkeqësive tjera natyrore. (Objekti i Komunës se Prishtinës, ora 11:15)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë një aksion simbolik para ndërtesës së Qeverisë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 13:00)

 

- Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, mban sot konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 2 gusht 2023

 - Komuna e Malishevës organizon festivalin folklorik "Oda e Llapushes" në kuadër të shënimit për ditët e mërgatës (Panairi artizanal, pranë Muzeut të Qytetit “Jahir Mazreku”, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Lipjanit pret në takim ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, pas së cilit do të bëhet inaugurim i dy sallave sportive në shkolla. (Objekti i Komunës së Lipjanit, ora 9:20)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë për Çështje të Narkotikëve Ndërkombëtarë dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED mban konferencë për medie në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Drejtësia civile 2022”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencë për medie ku shpalos raportin analitik “Sesioni Pranveror i Kuvendit të Kosovës: Ligjvënia mes shumë sfidave”. (Zyra e KDI-së, ora 10:00)

- Aktivistë të Rinisë Demokratike të Kosovës organizojnë aksion simbolik tek Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë. (Zyrat e MINT, ora 11:00)

- Mbahet nata finale e festivalit folklorik "Oda e Llapushes". (Bulevardi "Ibraim Mazreku" në Malishevë, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 1 gusht 2023

 - Vazhdon dita e dytë e Marketit të Ndërtimit, ku marrin pjesë kompani të ndërtimit dhe qytetarët do të mund të blejnë banesa e produkte tjera të ndërtimit me zbritje. (Salla “1 Tetori”, ora 10:00)

- Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, mban konferencë për media. (Holli i MINT, ora 14:00)
    
- Administrata Tatimore e Kosovës mban tryezë diskutimi lidhur me promovimin e të dhënave të hapura, të publikuara në web-faqen e ATK-së. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)
    
 

Ngjarjet e datës 31 korrik 2023

 - Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban konferencë për media në përmbyllje të sesionit pranveror parlamentar. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i AAK-së, në kuadër të ciklit të diskutimeve lidhur me gjendjen e rëndë në vend, organizon tryezë diskutimi me përfaqësues nga ekonomia, me bizneset e sektorit privat si punëdhënësit më të mëdhenj në vend. (Kuvendi i Kosovës, salla N 506, ora 11:00)
    
- “Ekipi A Managment” bën hapjen zyrtare të brendin ndërkombëtar të Marketit të shitblerjes së banesave, shtëpive dhe produkteve tjera. (Salla “1 Tetori”, ora 11:00)
    
- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me mbështetjen e medieve dhe organizatave të shoqërisë civile, organizojnë protestën me moton “Demokracia vdes në errësirë” në shenjë revolte për pezullimin e certifikatës së biznesit të Klan Kosova nga Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 28 korrik 2023

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGjK, ora 9:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës do të organizojë një mbledhje komemorative për të nderuar dhe kujtuar jetën dhe veprën e Prof. dr. Shefki Sejdiut. (Fakulteti i Filologjisë, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)
 

Ngjarjet e datës 27 korrik 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Skemat pensionale të financuara nga shteti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton raportet e Komisioneve të përhershme lidhur me Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton raportet e komisioneve të përhershme për Projektligjin pÑ‘r të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:30)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet takimi i 232-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i KPK-së, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 26 korrik 2023

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me shefin e BE-së, Tomas Szunyog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me kryetarin dhe anëtarët e Komisionit qeveritar për verifikimin dhe njohjen e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës, zëvendësuesin e sekretatit të Ministrisë për Financa, Punë dhe Transfere dhe me OJQ-të e autorizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere do të mbajë mbledhje, ku do të shqyrtohen disa projektligje dhe raporte vjetore financiare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Komuna e Vushtrrisë shënon 12-vjetorin e vrasjes së Enver Zymberin, pjesëtarit të Forcave Speciale të Policisë së Kosovës, i cili humbi jetën në krye të detyrës. (Fshati Duboc, Vushtrri, ora 13:00)

- Instituti GAP organizon tryezë diskutimi: “Përfitimet ekonomike nga investimet në efiçiencë të energjisë në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Instituti Veror i Teach For Kosova  në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës organizojnë diskutim me diasporën: Si mundet Diaspora të mbështesë zhvillimin e arsimit në Kosovë?. (R.I.T Kosova, AUK, ora 18:00)

- Komuna e Vushtrrisë, në kuadër të aktiviteteve për diasporën, organizon shfaqjen e një filmi dhe ekspozitë nga Burim Haliti. (Qendra e Kulturës “Hasan Prishtina”, Vushtrri, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 25 korrik 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon ditën e dytë të aktivitetit tradicional “Bashkatdhetarët në Kuvend”. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 8:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, në kundër të fushatës “Festo me zemër, jo me armë” mban një aktivitet me mërgimtarë. Merr pjesë koordinatori Nacional për Armët e Vogla dhe të Lehta, njëherit zv.ministër i Punëve të Brendshme, Blerim Gashani. (Merdar, Podujevë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 232-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Ndërtesa e Këshillit Prokurorial, ora 10:00)

- Komisioni i Pavarur për Media raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti e shqyrton raportin vjetor të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut dhe raportin vjetor të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansoj edicionin e 24-të të Përmbledhjes Pulsi Publik me një prezantim të gjetjeve kryesore. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- Shoqata për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Ambientit në Klinë organizon protestë kundër ndërtimit të fabrikës së çimentos në fshatin Dollc të Klinës, pasi do të shkatërronte mjedisin, ajrin, burimet e ujit, florën dhe faunën. (Në qendër të qytetit të Klinës, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike e shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2022. E ftuar Vjosa Gradinaj-Mexhuani, kryetare e OShP-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim e shqyrton Projektligjin  për ndryshime klimatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit dhe OSBE prezantojnë doracakun “Ndërkulturalizmi në Arsim”. (Objekti i MAShTI, ora 14:45)  

- Komiteti Paralimpik i Kosovës mban aktivitetin Licensimi i Para-sportistëve. (Zyra e Komiteti Paralimpik. Rr. “Metush Krasniqi”, Arbëri, ora 15:00)
 
- Kryeministri Albin Kurti dhe Ministja e Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të platformës dedikuar mërgatës ‘Shijo Kosovën’. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 20:30)

 

Ngjarjet e datës 24 korrik 2023

- Kuvendi i Kosovës organizon aktivitetin tradicional “Bashkatdhetarët në Kuvend”, ku bashkatdhetarët të cilët dëshirojnë ta vizitojnë Kuvendin e Kosovës mund edhe të takohen me deputetë. (Kuvendi i Kosovës, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Drejtues të Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë ku do të zgjedhet rektori i ri i UIBM. (Salla e KD -së, ora 11:00)
    
- Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës organizon tryezë me përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta, shoqatat e të burgosurve politikë, shoqatat e të pagjeturve si dhe ish-udhëheqës të UÇK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 12:00)

- Komuna e Vushtrrisë organizon aktivitete të ndyshme kulturo-artistike, të titulluar "Ditët e Diasporës". (Bulevardi "Adem Jashari", ora 20:30)

Ngjarjet e datës 22 korrik 2023

- Në kuadërt të Festivalit kulturorë "Camping Fest", Komuna e Klinës organizon hapjen zyrtare e kolonisë së artistëve figurativ. (Kulla e Bekë Sylë Millakut në Ujmirë të Klinës, ora 9:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora     13:00)

- Komuna e Istogut organizon hapjen zyrtare të tregut Verë - Dimër 2023. (Sheshi Ibrahim Rugova në Istog, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 21 korrik 2023

- Zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog Besnik Bislimi raporton në Komisioni për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, marrin pjesë në takimin e parë të Grupit Koordinues për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 9:30)

- Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri në Gjykatën Kushtetuese dorëzon kërkesën lidhur me vlerësimin e kushtetutshmërisë së Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale. (Gjykata Kushtetuese, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport e shqyrton Projektligjin pÑ‘r të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Përfaqësues të Avokatit të Popullit mbajnë takim me qytetarët e komunës së Rahovecit ku kanë mundësi t'i parashtrojnë ankesat e tyre. (Zyra për të Drejtat e Njeriut, Kati I, në Rahovec, ora 10:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Ndërtesa e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 15:00)

- Organizohet pritja e pjesëmarrësve në Festivalit kulturorë "Camping Fest" edicioni V -të në Ujmirë të Klinës. (Kulla e Bekë Syl Millakut në Ujmirë, ora 17:00)


Ngjarjet e datës 20 korrik 2023

 - Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë prezanton gjetjet dhe rekomandimet për bashkëpunimin rajonal të sigurisë në Ballkanin Perëndimor nga procesi i konsultimit. (Hotel Garden, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin vjetor të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik, raportin vjetor të Organit Shqyrtues tw Prokurimit dhe Raportin vjetor Financiar të Zyrës së Rregullatorit për Energji për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- EcoKosWomen organizon hapjen e panairit me produkte të grave në agrobiznes. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim e shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe mbrojtjen nga dhuna në familje, dhuna ndaj grave dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit e shqyrton Projektligjin për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, mban tryezë diskutimi me përfaqësues të shoqërisë civile dhe të medieve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Komisioni për Integrim Evropian e shqyrton Projektligjin për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:05)

 

- Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, merr pjesë në takimin e promovimit të nismës së buxhetimit me pjesëmarrje të implementuar për herë të parë në Komunën e Prizrenit. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 18:00)  

Ngjarjet e datës 19 korrik 2023

- Me rastin e hapjes së korrje-shirjeve, Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, respektivisht Agjencia e Metrologjisë së Kosovës, realizon verifikimin periodik të peshoreve shumëtonëshe. (Mulliri “Albatros”, fshati Torinë, Lipjan, ora 8:30)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes e shqyrton Projektligjin për Agjencinë e Regjistrimit Civil. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)
    
- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim mban aksionin protestues “Kthimi i trurit apo kapja e Universitetit?”, para Ministrisë së Arsimit lidhur me parregullsitë në avancime akademike dhe ndërhyrjet e grupeve të interesit në Universitetin e Prishtinës. (Para ndërtesës së MAShTI-t, ora 10:00)  
    
- Kompania Rajonale e Ujësjellësit Prishtina me asistencën e Policisë së Kosovës, ndërmerr aksion për shkyçje të borxhlinjve në një ndër lagjet më të mëdha të Prishtinës. (Nisja nga zyrat e kompanisë në Prishtinë, ora 10:00)
    
- Avokati Besnik Berisha mban konferencë për medie, në lidhje me arrestimin e tij. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30) 

Ngjarjet e datës 18 korrik 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Bordin dhe Drejtorin e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës  ku do të diskutojnë lidhur me punën, sfidat dhe planet e Bordit dhe Drejtorit të SHSKUK. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Qendra Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret e Qendres së Prishtinës, në rrugën “Rexhep Luci”, hyrja afër bankës NLB, kati i 3-të, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti e Shqyrton Raportin vjetor të Ndërmarrjes Publike të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare të Fondit për Sigurime Shëndetësore, për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim i shqyrton projektligjin për vlerësimin strategjik mjedisor, Projektligjin për performancën energjetike të ndërtesave, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim përfaqësuesit e OVL-së së UÇK-së. (Kabineti i Presidentes, ora 14:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

Ngjarjet e datës 17 korrik 2023

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj pret Ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Minxhozi dhe Kryetarin e Bashkisë së Shkodrës, Benet Beci. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Partia e Ballit Kombëtar Demokratik Shqiptar organizon tubimin paqësorë mbarëkombëtar “Që te me qëllim që të njoftohet opinioni ndërkombëtarë, për presionin e pandërprerë që shteti Serb në Serbi, po bënë mbi popullatën shqipëtare të Luginës së Preshevës, duke ua pasivizuar adresat, duke i fshi edhe nga librat amzës, po edhe nga regjistrat kadastral, duke ua konfiskuar edhe pronat e pasuritë e tyre të patundëshme”. (Sheshin Skenderbeu, para’’ Teatrit Kombëtar’’, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj se bashku me Ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Minxhozi dhe Kryetarin e Bashkisë së Shkodrës, Benet Beci zhvillojnë takim me përfaqësuesit e “DokuFest”. (Hapësirat e “DokuFest", ora 11:30)

- Federata e Basketbollit e Kosovës mban konferencë për medie për përgatitjet për ndeshjen Kosovë-Zvicër, që zhvillohet më 19 korrik në Prizren. (Four Points by Sheraton Prishtina, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj se bashku me Ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Minxhozi dhe Kryetarin e Bashkisë së Shkodrës, Benet Beci vizitojnë Innovation and Training Park. (Prizren, ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës organizon punëtori të hapur për Regjenerimin e Zonës së Tregut të Gjelbër. (Sheshi "Agushi", ish hapësira e AKP-së, ora 18:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi dhe nën përkujdesjen e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, shënojmë Ditët e Diasporës, me një sërë aktivitetesh. (Shtëpia e Kulturës "Xhavit Haziri" në Obiliq, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 15 korrik 2023

 - Mbahet Oda e parë e çikave - Samiti F’Oda e cila sjellë së bashku gra e vajza nga e gjithë Kosova. (Kampusi i UBT-së ora 9:00)

- Komuna e Prizrenit organizon homazhe për nder të 5-vjetorit të vdekje së Kapiten Sejdi Krasniqi - komandant i Kompanisë së Deminimit të Regjimentit të Mbrojtjes Civile të FSK-së. (Varrezat e Dëshmorëve në Landovicë, ora 10:00)

- Nën patronazhin e kryetarit të komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, organizohet përpjekja ku Bujar Muli “Hulku i Kosovës”, do të tentojë thyerjen e rekordit botëror në peshën më të rëndë të mbajtur në trup për të hyrë në Librin Guiness. (Palestra e sportit “Jeton Tërstena-Tota” në Vushtrri, ora 16:30)  
    
- Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë protestoë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 14 korrik 2023

 = Një delegacion nga Parlamenti Federal i Belgjikës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s takon delegacionin e Kuvendit të Kosovës në AP të NATO-s. (Salla N10, ora 8:45)  
    
- Delegacionet e Belgjikës dhe të Kosovës në AP të NATO-s mbajnë konferencë për medie. (Holli i Kuvendit, ora 09:20)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim një delegacion nga Parlamenti Federal i Belgjikës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s. (Kabineti i kryetarit, ora 9:45 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Mbahet Ceremonia e Diplomimit të gjeneratës së 58-të të Policisë së Kosovës. (Salla “1 Tetori”, Prishtinë, ora 10:00)  

- Delegacioni i Belgjikës në AP të NATO-s takon kryetarët dhe zëvendëskryetarët e Komisionit për Mbrojtje dhe Siguri, Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë dhe Komisionit për Integrime Europiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:40)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 13 korrik 2023

- Universiteti i Prishtinës organizon simpoziumin e diasporës në kompjuterikë me temë “Inteligjenca Artificiale – Kosovë”. (Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, ora 8:30)
    
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për çmimin e produkteve medicinale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)
    
- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, mban konferencë për medie. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 10:00)

- Zyra për Çështje të Komuniteteve në kuadër të Zyrës së Kryeministrit, bashkë me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizojnë tryezë diskutimi për integrimin e komuniteteve joshumicë në fushën e sportit. (Hotel “Garden”, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka ftuar komunitetin akademik dhe diplomatë, në takimin e tretë konsultativ për gjendjen politike në vend, me theks të veçantë relacionet e Kosovës me aleatë. (Holli i Bibliotekës Kombëtare, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 12 korrik 2023

- Qeveria e Repubikës së Kosovës mban mbledhje. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)  
    
- Inspektori i Përgjithshëm i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Kujtim Shala, raporton në Komisionin për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, lidhur me Platformën Vjetore të Politikës së Inteligjencës dhe Sigurisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me kryetarin dhe anëtarët e Komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë Luftës lidhur me vlerÑ‘simin e rasteve tÑ‘ kategorisÑ‘ sÑ‘ viktimave tÑ‘ dhunÑ‘s seksuale tÑ‘ luftÑ‘s. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Universiteti "Isa Boletini"- Mitrovicë promovon librin “Selim Spahiu - flakadan i diturisë arsimore”, të autorit, Fazli Hajrizi. (Hapësirat e Rektoratit të Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton në parim i Projektligjin për Artin dhe Kulturën si dhe Projektligjin pÑ‘r të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)
 
- Kryeministri Albin Kurti merr pjesë në vënien e gurthemelit të Qendrës Multifunksionale në Podujevë. (Ish-tregu i gjelbër në Podujevë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 11 korrik 2023

 - Nxënësit e klasave të nënta i nënshtrohen pjesës së dytë të Testit të Arritshmërisë në lëndët Matematikë, Informatikë, Fizikë, Kimi dhe Biologji në të gjitha shkollat e Kosovës, ora 9:00
 
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesën për shkarkimin e Bordit të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier merr pjesë në hapjen zyrtare të qendrës më të re “Bonevet” në Pejë. (Zyra e “Bonevet” në Pejë, ora 11:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Zyrtaret publik, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)
    
- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime dhe UNFPA, lansojn dokumentarit për shënimin e “Ditës Botërore të Popullsisë”. (Kino Armata, ora 11:00)      
     
- Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, raporton në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit të auditimit të performancës “Mbështetje e ndërmarrjeve mikro të vogla dhe të mesme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

Ngjarjet e datës 10 korrik 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për çmimin e produkteve medicinale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)
 
- Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)
    
- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për Prokurorinë Speciale dhe Projektligjin për Kodin e procedurës penale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)
    
- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban vazhdimin e seancës plenare me pikat e papërfunduara nga seancat e kaluara. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)    
    
- Solidar Suisse SEE dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore mbajnë konferencën “Të kuptuarit e peizazhit institucional: Vlerësimi i dhunës me bazë gjinore në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Kuvendi mban seancë të jashtëzakonshme në të cilën ratifikon anëtarin e Këshillit Shtetërorë të Cilësisë në Agjencinë kosovare të Akreditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 13:00)
    
- Mbahet ekspozita me fotografitë e kampionit Robin Krasniqi dhe dokumentari kushtuar kampionit. (Sheshi “Xhorxh Bush”, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 7 korrik 2023

 - Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Draft Raportin për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për kontrollin e duhanit dhe ligjit për ndryshimin e plotësimin e ligjit nr. 04/L-156 për kontrollin e duhanit si dhe Projektligjin për çmimin e produkteve medicinale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Drejtori Ekzekutiv i ATK-së Ilir Murtezaj mban konferencë për media në të cilën do të prezantohen aktivitetet dhe zhvillimet e Administratës Tatimore të Kosovës për periudhën janar - qershor 2023. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin pÑ‘r të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së në Prizren, Driton Selmanaj mbanë konferencë për media. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 14:00)

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportëve do të bëj hapjen dhe përurimin e lokalitetit arkeologjik në Prizren. (Sheshi i Lidhjes së Prizrenit, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 6 korrik 2023

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGjK-së, ora 9:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere e shqyrton kërkesën e Radio Televizionit të Kosovës për ndarjen e mjeteve për periudhën korrik-shtator 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
 
- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret e Qendrës së Prishtinës, në rrugën Rexhep Luci, hyrja te NLB banka te kino ABC, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me David Wright – Zyrtar i lartë operativ i Save the Children International dhe me Ekin Ogutogullari – Drejtor rajonal i Save the Children për Lindje të Mesme, Evropën Juglindore dhe Afrikën Veriore. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 14:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)
 

Ngjarjet e datës 5 korrik 2023

- WEglobal dhe Prishtina REA përmbyllin raundin e gjashtë të trinimeve semestrale për rreth 300 të rinj nga fushat e Java Programming, Cyber Security, Web Dev, Python, Bigdata, Machine Learning. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00)
 
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione e shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe mbrojtjen nga dhuna në familje, dhuna ndaj grave dhe dhuna në baza gjinore. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
 

Ngjarjet e datës 4 korrik 2023

- Mbahet ceremonia e pritjes se kryeministrit te Holandës, Mark Rutte si dhe kryeministrit te Luksemburgut, Xavier Bettel. (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, ora 7:55)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim kryeministrin e Holandës, Mark Rutte si dhe kryeministrin e Luksemburgut, Xavier Bettel. (Kabineti i Presidentes, ora 8:10 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Republikës së Kosovë, Albin Kurti, pret në takim kryeministrat e Beneluxit, Mark Rutte, kryeministër i Holandës dhe Xavier Bettel, kryeministër i Luksemburgut. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 9:15)

- Mbahet ceremonia e hapjes së Degës së Gjykatës Themelore të Prishtinës, në Fushë-Kosovë. (Objekti i Gjykatës Themelore, dega Fushë-Kosovë, Rr. “Bedri Pejani”, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton raportin vjetor të punës së Këshillit Shtetëror të Cilësisë të Agjencisë së Kosovës për Akreditim për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni i Pavarur për Media raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)  

- Kryeministri i Republikës së Kosovë, Albin Kurti dhe kryeministrat e Beneluxit, Mark Rutte, kryeministër i Holandës dhe Xavier Bettel, kryeministër i Luksemburgut mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:05)

- Auditores se Përgjithshme, Vlora Spanca, me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2022/23 dhe procesit të publikimit të rezultateve të auditimit për vitin 2022/23. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit në lagjjën Arbëria, Rr.Ahmet Krasniqi, ora 11:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, mban konferencë për medie. (Ndërtesa e MASHTI, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se Plus Market 2 në Fushë Kosovë. (Rruga e pejes, Bresje, Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Qerim Qerimi raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton procedimin e raportit plotësues për shqyrtimin e dytë të Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për energjinë dhe Projektligjin për Fondin sovran të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për verëra dhe  projektligjin për kadastër të pronës së paluajtshme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajčák. (Kabineti i Presidentes, ora 15:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit.


 

Ngjarjet e datës 3 korrik 2023

 - Institucioni i Avokatit te Popullit organizon tryezën me temën “Fuqizimi i bashkëpunimit ndër-institucional në promovimin e të drejtave të njeriut dhe qeverisjes së mirë”. (Hotel “Etno Kuça” në Graçanicë, ora 9:30)

- Në Gjykatën Speciale në Hagë vazhdon procesi gjyqësor ndaj Pjetër Shalës. (Hagë, ora 9:30)  
 
- Inspektorati Policor i Kosovës shënon 17-vjetorin e themelimit (Ndërtesa e IPK-së në Hajvali, ora 10:00)
    
- Shoqata e Shkrimtarëve “Naim Frashëri” përuron librin poetik “Përtej Detit”, të dy autorëve Francesca Gallello-Gomez dhe Nikolë Loka. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)
    
- Universiteti i Prishtinës mban ceremoninë e hapjes së Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës. (Rruga “Xhorxh Bush”, përballë rektoratit të UP-së, ora 17:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)