31 Mars 2023

Stellantis ndalon prodhimin në një fabrikë furgonësh në Rusi

Moskë, 19 prill - Prodhuesi francezo-italian i automjeteve "Stellantis" konfirmoi se po ndalon prodhimin në një fabrikë furgonësh në Kaluga të Rusisë, duke ia atribuuar vendimin "sanksioneve të kryqëzuara" dhe "vështirësive logjistike".

"Duke pasur parasysh rritjen e shpejtë ditore të sanksioneve të kryqëzuara dhe vështirësive logjistike, Stellantis ka pezulluar operacionet e saj prodhuese në Kaluga për të siguruar përputhjen e plotë me të gjitha sanksionet e kryqëzuara dhe për të mbrojtur punonjësit e saj", thuhet në një deklaratë të kompanisë.

Që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë, të cilën Rusia e filloi më 24 shkurt, disa kompani të huaja kanë pezulluar aktivitetet e prodhimit në Rusi, duke përfshirë prodhuesit e makinave Renault, Mitsubishi dhe Toyota.

"Stellantis" po operonte në Kaluga, rreth 200 kilometra në jugperëndim të Moskës, në partneritet me Mitsubishi. Muajin e kaluar, "Stellantis" kishte pezulluar eksportet dhe importet drejt dhe nga Rusia, por e mbajti fabrikën e saj ruse në funksion.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)