04 Qershor 2023

Shpërthim në një minierë qymyri në Poloni, mbesin 4 të vdekur

Varrshavë, 20 prill - Shpërthimi i metanit në një minierë qymyri në jug të Polonisë sot shkaktoi vdekjen e 4 personave dhe plagosi 19 të tjerë, sipas autoriteteve. Shtatë minatorë të tjerë llogariten si të zhdukur.

Shpërthimi ndodhi në orën 12:15 sipas kohës lokale rreth 1.000 metra nën sipërfaqe në minierën Pniowek në Pavlovice që operohet nga kompania minerare Jastrzebska Spolka Weglowa ose JSW.

Operacionet e menjëhershme të shpëtimit nga 13 njësi të shpëtimtarëve u pezulluan për shkak të një zjarri, thanë zyrtarët e JSW.

Kontakti me shtatë nga shpëtimtarët është humbur gjatë operacionit, thanë autoritetet e minierës.

Mjekët në spitalin Siemianowice Slaskie, i specializuar në trajtimin e djegieve, thonë se gjendja e disa prej të plagosurve është kritike.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 qershor 2023 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të debatohet për situatën në veri të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Qendra për karrierë dhe alumni e Universitetit të Prizrenit organizon Panairin e Punës dhe Karrierës. (Galeria Shopping Mall, ora 10:00)

 - Organizohet përurimi i bustit të heroit Adem Ukëhaxhaj. (Fshati Carrabreg, pranë Ambulantes  ora 10:30)

- Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut në bashkëpunim me Komunën e Hanit të Elezit dhe Bashkësinë Islame të Hanit të Elezit, organizojnë aktivitetin e dhurimit të gjakut. (Qendra e Kulturës "Imri Curri" në Han të Elezit, ora 11:00)

- Organizata Plus Kult organizon promovimin e krijimtarisë letrare të poetit Ahmet Pllana, në shenjë të 50 Vjetorit të krijimtarisë. (Salla e Plus Kult në Shtëpinë e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në sallën e Asamblesë Komunale organizohet Akademi Përkujtimore kushtuar atdhetarit, Adem Ukëhaxhaj. (Asamblea Komunale e Pejës, ora 14:00)

- Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizon promovimin e antologjisë poetike "Girl of Monday",  e cila vjen në tri gjuhë: shqip, holandisht dhe anglisht. (Objekti i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, ora 18:00)