04 Qershor 2023

Arabia Saudite planifikon të rrisë prodhimin e naftës me 1 milion fuçi në ditë

Riad, 17 maj - Arabia Saudite planifikon të rrisë prodhimin e naftës me mbi 1 milion fuçi në ditë deri në fund të vitit 2026 ose në fillim të vitit 2027, cituan mediat ndërkombëtare sot ministrin e energjisë.

Duke folur në një konferencë energjetike në Bahrein, ministri saudit i Energjisë, Abdulaziz bin Salman, tha se vendi i tij mund të mbajë barrën e prodhimit të mbi 13 milionë fuçi në ditë nëse tregu ka nevojë për më shumë naftë.

Salman tha gjithashtu se investimet në rrjedhën e sipërme do të rriten në përputhje me qëllimin e tyre.

"Nuk kemi para për të humbur diku tjetër", tha Salman, duke theksuar se prodhimi mund të arrijë midis 13,2 dhe 13,4 milionë fuçi në ditë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) të enjten tha se furnizimi global i naftës në prill pati humbjen e saj më të madhe mujore që nga shkurti i vitit të kaluar, duke u ulur me 710.000 fuçi në ditë në 98,14 milionë fuçi në ditë, ndërsa Rusia ra në gati 1 milion fuçi në ditë.

Raporti i IEA-së erdhi në vazhdën e luftës midis Rusisë dhe Ukrainës, e cila vazhdon të tensionojë lidhjet politike në Evropën Lindore. Kjo ka shkaktuar sanksione të shumta ndaj Rusisë, e fundit prej të cilave përfshin një ndalim të naftës nga eksportet e naftës dhe gazit të vendit.

Megjithatë, kriza e ofertës në tregjet globale kishte filluar shumë kohë përpara se të lindnin shqetësimet nga rreziqet gjeopolitike në Evropën Lindore.

Vendet prodhuese të naftës, të cilave iu desh të shkurtonin furnizimet në ditët e para të pandemisë në 2020, patën vështirësi në rifillimin e prodhimit me të njëjtin ritëm në vitin 2021, kur kërkesa ishte në rritje dhe furnizimet po shteroheshin për shkak të investimeve të pamjaftueshme dhe problemeve teknike.

Tregjet e pamjaftueshme të naftës tani përballen me shqetësime për ofertën në vend të shqetësimeve të kërkesës.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) vazhdon politikën e saj të rritjes së prodhimit, megjithatë, sipas IEA, grupi nuk po arrin të arrijë objektivat zyrtarë të prodhimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 qershor 2023 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të debatohet për situatën në veri të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Qendra për karrierë dhe alumni e Universitetit të Prizrenit organizon Panairin e Punës dhe Karrierës. (Galeria Shopping Mall, ora 10:00)

 - Organizohet përurimi i bustit të heroit Adem Ukëhaxhaj. (Fshati Carrabreg, pranë Ambulantes  ora 10:30)

- Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut në bashkëpunim me Komunën e Hanit të Elezit dhe Bashkësinë Islame të Hanit të Elezit, organizojnë aktivitetin e dhurimit të gjakut. (Qendra e Kulturës "Imri Curri" në Han të Elezit, ora 11:00)

- Organizata Plus Kult organizon promovimin e krijimtarisë letrare të poetit Ahmet Pllana, në shenjë të 50 Vjetorit të krijimtarisë. (Salla e Plus Kult në Shtëpinë e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në sallën e Asamblesë Komunale organizohet Akademi Përkujtimore kushtuar atdhetarit, Adem Ukëhaxhaj. (Asamblea Komunale e Pejës, ora 14:00)

- Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizon promovimin e antologjisë poetike "Girl of Monday",  e cila vjen në tri gjuhë: shqip, holandisht dhe anglisht. (Objekti i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, ora 18:00)