31 Mars 2023

USAID diskuton për qëndrueshmërin e aktivteteve në shkollat publike

Prishtinë, 12 maj - Programi i USAID-it 'Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt' organizon një takim për te diskutuar qëndrueshmërin e aktiviteteve të cilat ndihmojnë sforcimin e shkathtësive të buta tek nxënësit e shkollave të mesme.  

Këshilltarja për Arsim Profesional e Ministres për Arsim, Shkencë, Teknologji dhe Inovacion (MASHTI), znj. Majlinda Rizvanolli dhe Zyrtari për sektorin privat nga Agjencioni i Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar z. Methju Kulinane do të flasin në këtë ceremoni, e cila do te mbahet  

Në këtë ngjarje marrin pjesë drejtorë komunal të arsimit, drejtorë të shkollave, përfaqësues të MASHTI dhe mësimdhënës për të diskutuar për qëndrueshmërinë e aktiviteteve pas përfundimit të Programit - Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt si dhe oftron mundësi për të prezantuar rezultetet e Programit, përvoja e përfaqësusesve të 16 shkollave si përfitues të Programit dhe të zhvillohet një diskutim interaktiv rreth qëndrueshmërisë së aktiviteteve.

Pas kësaj, pjesëmarrësit do të punojnë në grupe për të diskutuar për rolin e tyre për të siguruar vazhdimsinë dhe qëndrueshmërinë e aktiviteteve në shkollat përfituese, por edhe zgjerimin e këtyre qasjeve në shkollat tjera.

Takimi synon të marrë përgjigje për politikat lokale dhe qendrore për përkrahjen e gjimnazeve për të përdorur qasje bashkëkohore në zhvillimin e mësimit, duke integruar përdorimin e hapësirës krijues për mësim praktik, përkrahjen ndaj klubeve të nxënësve dhe organizimin e projekteve mësimore dhe ndërmarrjeve.

Puna në grupe do të nxisë një debat se çfarë mbështetje duhet dhe mund të ofrojnë DKA-të dhe/apo MASHTI për zbatim të suksesshëm të këtyre aktiviteteve në të ardhmen.

Programi “Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt” financohet nga USAID dhe zbatohet nga Qendra për Arsim e Kosovës (KEC) në partneritet me FHI360 dhe Crimson Capital Corp.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)