23 Shtator 2023

Për 4 muaj të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 3.8 milionë turistë

Stamboll, 1 qershor - Numri i turistëve që vizituan Stambollin në prill u rrit me 133 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe u rrit në 977 mijë e 888.

Sipas të dhënave të Drejtorisë së Kulturës dhe Turizmit të Rrethit, në 4 muaj të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 3 milionë e 882 mijë e 348 turistë.

Ndër të huajt që erdhën në Stamboll në muajin prill, gjermanët u renditën të parët me 101 mijë e 352 persona.

Gjermania pasohet nga Irani me 88 mijë e 171, Rusia me 60 mijë e 44, Anglia me 44 mijë e 696, SHBA me 40 mijë e 716, Franca me 37 mijë e 335, Izraeli me 34 mijë e 776, Holanda me 26 mijë e 471, Uzbekistani me 22 mijë e 530, Kazakistani me 20 mijë e 350, Italia me 19 mijë e 619, Spanja me 19 mijë e 511, Iraku me 19 mijë e 149, Azerbajxhani me 16 mijë e 863, Zvicra me 16 mijë e 157, Rumania me 15 mijë e 670, Ukraina me 15 mijë, Belgjika me 12 mijë e 482, Libani me 12 mijë e 295 dhe Austria me 11 mijë e 890.

Në mesin e turistëve nga 192 vende që vizituan Stambollin në prill, nga një turistë erdhën nga Tonga dhe Vatikani, ndërsa nga Papua Guinea e Re, Sao Tome dhe Principe dhe Brunei nga dy turistë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)