29 Maj 2023

PSG kërkon me ngulm largimin e brazilianit Neymar

Paris, 6 prill - Neymar pritej të shkruante historinë me “parizienët” e PSG-së, mirëpo 6 vite pasi u transferua në kryeqytetin francez për plot 222 milionë euro, “fantazisti” brazilian tashëm shihet shumë larg Francës, me bordin e klubit që tashmë e sheh jashtë projektit yllin e sulmit, i cili deri më tani ka shënuar 118 gola në 173 herët që ka zbritur në fushën e blertë me fanellën e PSG-së.
 
Tashmë e ardhmja e PSG përqëndrohet rreth Kilian Mbape-s, me skuadrën që dëshirojn t’i japin një drejtim të ri projektit të tyre dhe gjithçka varet nëse “bomberi” francez do të pranojë rinovimin deri në vitin 2025 me klubin “parizien”.

Sipas prestigjiozes franceze, “Le Parisien”, Bordi Drejtues i francezëve është tepër i shqetësuar për dëmtimin e kyçit të këmbës së “fantazistit”, dëmtim ky që e la brazilianin jashtë fushave të blerta deri në fund të këtij sezoni. I operuar me sukses në Katar, Neymar vazhdon të rikuperohet nga dëmtimi i rëndë që pësoi në shkurt kundër Lille. Ai nuk mundi të luante në fazën e 1/16-ve të Ligës së Kampionëve kundër Bajern Munihu dhe tashmë drejtuesit e PSG e kanë humbur durimin me “dëmtimët” e shpeshta të Nejmar.

Braziliani është nxjerrë në shitje nga klubi që verën e kaluar, por nuk kishte as një ekip, ku padyshim faktor kryesor është paga e majme që Neymar merr te francezët.

Al-Khelaifi duke se do të tentojë ta “rinisë” projektin e tij te PSG, me bordin dhe presidentit që duan të nënshkruajnë me lojtarë të rinj francezë në mënyrë që projekti, i cili lindi për të bashkuar lojtarët më të mirë në botë, t’i ngjajë një ekipi të madh evropian në sjellje. Për këtë arsye Nejmar, do të duhej të bënte një hap përpara dhe të largohej nga kryeqyteti francez, synim ky që, nuk hyn në planet e lojtarit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)