12 Prill 2024

Messi nënshkruan për skuadrën amerikane Inter Miami

New York, 15 korrik - Sulmuesi argjentinas, Lionel Messi, ka nënshkruar për skuadrën amerikane të MLS, Inter Miami, me një marrëveshje që zgjat deri në vitin 2025.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë, 36 vjeç, u largua nga kampioni francez Paris St-Germain në fund të sezonit 2022-23.

“Jam shumë i emocionuar për të filluar këtë hap tjetër në karrierën time me Inter Miami dhe në Shtetet e Bashkuara”, tha Messi, i cili udhëhoqi vendin e tij teksa fitoi Kupën e Botës në Katar vitin e kaluar.

Bashkëpronari i Inter Miami, David Beckham tha se nënshkrimi ishte një “ëndërr e realizuar”. Messi, i cili nuk ka luajtur më parë për ndonjë klub jashtë Evropës, shtoi:

“Kjo është një mundësi fantastike dhe së bashku do të vazhdojmë të ndërtojmë këtë projekt të bukur. Ideja është të punojmë së bashku për të arritur objektivat që kemi vendosur dhe unë jam shumë i etur të filloj të ndihmoj këtu në shtëpinë time të re”.

Për sigurimin e shërbimeve të një lojtari që pritet të fitojë një tjetër Top të Artë këtë vit, Beckham tha se 10 vjet më parë, kur nisi udhëtimin për të ndërtuar një ekip të ri në Miami, ëndërronte si të sillte lojtarët më të mëdhenj në qytetin mahnitshëm.

“Doja lojtarë që të ndanin ambicien që kisha kur u bashkova me LA Galaxy, për të ndihmuar në rritjen e futbollit në SHBA dhe për të ndërtuar një trashëgimi për brezin e ardhshëm në këtë sport që ne e duam aq shumë. Sot ajo ëndërr u realizua. Nuk mund të jem më krenar që një lojtar i kalibrit të Leos po i bashkohet klubit tonë, por jam gjithashtu i kënaqur të mirëpres një mik të mirë, një person të mrekullueshëm dhe familjen e tij të bukur për t’iu bashkuar komunitetit tonë të Inter Miami. Faza tjetër e aventurës sonë e nis atë dhe mezi pres të shoh Leon të dalë në fushë”.

Messi do të jetë i disponueshëm për të luajtur për Miami kundër skuadrës së LIGA MX, Cruz Azul më 21 korrik në ndeshjen e tyre hapëse të Kupës së Ligës.

“Ne jemi shumë të lumtur që lojtari më i madh në botë zgjodhi Inter Miami dhe Major League Soccer, dhe vendimi i tij është një testament për momentin dhe energjinë pas ligës dhe sportit tonë në Amerikën e Veriut. Ne nuk kemi asnjë dyshim se Lionel do t’i tregojë botës se MLS mund të jetë një ligë e zgjedhur për lojtarët më të mirë në lojë. Mezi presim të shohim debutimin e tij për Inter Miami në turneun tonë të Ligave më vonë këtë muaj”, tha komisioneri i MLS, Don Garber.

Messi fitoi të fundit nga shtatë çmimet e tij të Topit të Artë për lojtarin më të mirë në botë në vitin 2021 dhe mund ta fitojë përsëri më vonë këtë vit, pasi udhëhoqi Argjentinën drejt suksesit në Kupën e Botës në Katar në 2022.

Ai shënoi 32 gola në 75 ndeshje për PSG dhe e mbylli sezonin e kaluar me 16 gola dhe 16 asistime në Ligue 1. Messi iu bashkua skuadrës franceze në vitin 2021 pasi kaloi 21 vite me Barcelonën.

Ai është golashënuesi rekord i Barçës me 672 gola dhe ka fituar 10 tituj të La Ligas, katër Liga të Kampionëve dhe shtatë Kupa të Spanjës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)