22 Mars 2023

Liverpool konfirmon blerjen e futbollistit holandez Gakpo

Liverpool, 29 dhjetor - Liverpooli ka konfirmuar se sulmuesi holandez Cody Gakpo "do të bëhet zyrtarisht lojtar i 'redsave' në fillim të afatit kalimtar të janarit".

"Klubi i futbollit Liverpool ka arritur marrëveshje për transferimin e Cody Gakpo nga PSV Eindhoven", thuhet në deklaratën e klubit anglez të mërkurën vonë. Klubi anglez në faqen e internetit publikoi një foto të Gakpo-s me fanellën e Liverpoolit ndërsa nënshkruan marrëveshjen.

"Redsat" shtuan se Gakpo, 23-vjeç, do të jetë në Liverpool pasi të pajtohet me kushtet personale me klubin anglez dhe të përfundojë testet e tij mjekësore.

Pasi të përfundojnë procedurat e tij, Gakpo do t'i bashkohet bashkatdhetarit të tij Virgil van Dijk në Liverpool. Të dy holandezët luajtën për kombëtaren e tyre në Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar.

Ai tha se është "i emocionuar" që është në Liverpool dhe mezi pret të fillojë stërvitjet me shokët e tij të rinj. "Për mua personalisht është mirë të zhvillohem këtu dhe se këtu ka shumë lojtarë të mëdhenj nga të cilët mund të mësoj shumë gjëra", tha Gakpo.

Gakpo është një futbollist i cili vjen nga shkolla e PSV Eindhovenit. Ai luajti për ekipin e parë të klubit holandez në periudhën 2018-2022.

I lindur në Eindhoven, Gakpo shënoi 55 gola në 159 paraqitje për PSV. Përveç kësaj, ai fitoi titullin e kampionit në Holandë në vitin 2018 dhe Kupën e Holandës sezonin e kaluar.

Gakpo luajti për Holandën në Kupën e Botës "Katar 2022" dhe shënoi tre gola në pesë ndeshje.

Në çerekfinale, Holanda u eliminua nga Argjentina në penalti.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)