06 Maj 2024

Inter në finale të kupës së botës

Milano, 16 dhjetor - Inter ka arritur të shënoi fitore me rezultat 3-0 në ndeshjen e zhvilluar përball Koreanëve Seongnam Ilhwa duke kaluar kështu në finale të kupesë se botës për klube.

Dy gola në pjesën e parë dhe një të në të dyten ishin të mjafushem që kampionët e Evropes të sigurojn finalen e kupes se botës.

Nerruazuret që në minuten e 3 te takimit kaluan në epersi me anë të Dejan Stankovic.

Gjysmë ore me pas kapiteni Javier Zanetti dyshishoi epersin pas një askioni te mirë të bërë me sulmuesin Diego Milito i cili ishte asistues në dy golat e parë.

Në pjesën e dytë Inter shenoi edhe golin e tre me anë të Argjentinasit Milito i cili e trefishoi rezultatin në minuten e 73 duke mbyllur keshtu epilogun e këtij takimi.

Në finale Inter do të ndeshet me skuadren TP Mazembë të Shtunen me fillim nga ora 18:00.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)