24 Qershor 2024

Hapet Dita e Vizitorëve të Shquar në ushtrimin ushtarak 'Defender Europe'

Prishtinë, 30 maj - Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës organizon sot Ditën e Vizitorëve të Shquar (DV Day) të ushtrimit më të madh ndërkombëtar ushtarak në rajonin e Ballkanit, “Defender Europe '23”, që mbahet në Babaj të Bokës.

Në këtë ceremoni do të marrin pjesë personalitetet më të larta shtetërore, duke filluar nga Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Kryetar i Kuvendit, Glauk Konjufca, zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Bashkim Jashari, si  dhe personalitete të shquara nga aleatët tonë strategjikë, nga SHBA, Shqipëria, si dhe vendet tjera partnere.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)