23 Maj 2024

Ngrohja globale në Europë po përparon më shpejt se sa pritej

Paris, 24 janar - Sipas raportit vjetor të Organizatës Botërore Meteorologjike dhe rrjetit Europian Copernicus, temperatura mesatare në kontinentin e vjetër është 2.3 gradë më e ngrohtë se sa ishte në fund të shekullit të 19-të.

Ngrohja është rritur që nga vitet 1990, duke thyer rekorde të temperaturës në disa raste. Ngrohja ka qenë e pabarabartë gjeografikisht, duke arritur rreth 2 gradë mbi mesataren në pjesën më të madhe të Europës Perëndimore dhe madje tejkalon 3.5 gradë në rajonet afër Arktikut.

Vera e vitit 2022 ishte më e nxehta e regjistruar në shumë vende evropiane. Sipas raportit, ngjarjet ekstreme të lidhura me motin (stuhitë, përmbytjet, zjarret, rrëshqitjet e dheut dhe valët e të nxehtit) morën më shumë se 16,000 jetë dhe prekën drejtpërdrejt 156,000 njerëz.

Temperaturat e sipërfaqes së detit rreth Evropës gjithashtu arritën nivele të larta, të shoqëruara nga valë të nxehta detare. Shkrirja e akullnajave ishte e paprecedentë.

Megjithatë, raporti thotë se energjia e rinovueshme gjeneroi më shumë energji elektrike sesa ndotësit e karburanteve fosile për herë të parë vitin e kaluar një shenjë shprese për të ardhmen.

Europa pa temperaturat më të larta në rekord. Shumë vende, duke përfshirë Belgjikën, Francën, Gjermaninë, Irlandën, Italinë, Luksemburgun, Portugalinë, Spanjën, Zvicrën dhe Britaninë e Madhe kishin vitin e tyre më të ngrohtë në rekord.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)