26 Shkurt 2024

Turistët nga Kosova popullojnë plazhin e Shëngjinit

Shëngjin, 2 gusht - Në pikun e sezonit turistik të kësaj vere, plazhin e Shëngjinit e frekuentojnë më tepër pushues nga Kosova.

Ata shprehen të kënaqur për kushtet e krijuara nga bashkia e Lezhës dhe operatorët turistikë të bregdetit.

Rëra kurative, uji dhe mjedisi i pastër, rendi, qetësia publike, arti i të gatuarit dhe çmimet e favorshme janë arsyet që pushuesit nga Kosova zgjedhin këtë plazh.

Bashkia e Lezhës po tregon kujdes dhe vëmendje për gjithë bregdetin dhe zonat e tjera turistike, për të krijuar gjithë kushtet e nevojshme që pushuesit të kalojnë një sezon turistik të qetë e komod.

Shëngjini ndodhet 58 kilometra nga Tirana, ndërsa qyteti i Lezhës ndodhet vetëm 7 kilometra larg tij.

Plazhet e Shëngjinit janë të njohura për rërën e pastër dhe ujin e ngrohtë. Një nga plazhet që tërheq vëmendjen e pushuesve është ai i “Ranës së hedhun”, si dhe plazhet e Kunes dhe Tales.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)