22 Mars 2023

Hapet Panairit Ndërkombëtar i Turizmit “Kosova 2023”

Prishtinë, 16 mars - Sot në sallën 1 tetori në Prishtinë do të organizohet edicioni i dytë i Panairit Ndërkombëtar i Turizmit “Kosova 2023”.

Panairi i organizuar nga Unioni i Turizmit të Kosovës nën patronatin e Komunës së Prishtinës i cili do të vazhdoj të jetë i hapur për publikun deri të shtunën.

Pjesëmarrës në këtë panair do të jenë mbi 200 kompani të turizmit nga 10 shtete të Evropës si Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Turqia, Bullgaria, Greqia, Sllovenia, Kroacia, Italia.
 
Për tre ditë me radhë mbështetur nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim vizitorët do të mund të zbulonojnë oferta për udhëtime nga operatorët turistikë nga Kosova.  

Të gjithë vizitorët e Panairit Ndërkombëtar të Turizmit Kosova 2023 do të kenë mundësi të jenë pjesë e lojës shpërblyes, ku do të ketë shpërblime si bileta të aeroplani, akomodime në hotele të ndryshme, aranzhmane turistike, vaucher për spa center, shëtitje turistike, darkë për çifte edhe shume dhurata të tjera.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)