25 Shkurt 2024

Rritet çmimi i naftës për shkak të humbjes së vlerës së dollarit

New York, 25 nëntor - Çmimi i naftës në tregun botëror u rrit sot pasi investitorët u inkurajuan nga rënia e dollarit amerikan, sepse për ta kjo do të thotë naftë më e lirë e indeksuar në dollarë.

Megjithatë, përkeqësimi i situatës me pandeminë e COVID-19 në Kinë frenoi rritjen e mëtejshme të çmimeve të naftës.

Çmimi i referencës ndërkombëtare të naftës Brent ishte 85,59 dollarë për fuçi mëngjesin e sotëm, pas një rritjeje prej 0,29 për qind.

Standardi i SHBA-së West Texas Intermediate (WTI) u tregtua me 78,39 dollarë për fuçi, pasi u rrit me 0,57 për qind.


Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)