10 Dhjetor 2023

Parashikimet për shitjen e automjeteve bien për 14 për qind

New York, 27 mars - Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Moody's uli sot parashikimet e saj për shitjen e automjeteve përderisa pasojat ekonomike nga shpërthimi i koronavirusit vazhdojnë të përkeqësohet.

"Tani presim që shitjet globale të njësive të automjeteve të bien me rreth 14 për qind në vitin 2020, një rënie shumë më e shpejtë se rënia prej 2.5 për qind që kishim parashikuar në shkurt, kryesisht për shkak të rënies së mprehtë lidhur me koronavirusin dhe kërkesës së konsumatorit", tha Falk Frey, nënkryetari i Moody's.

Shitjet pritet të kthehen vitin e ardhshëm, në varësi se sa shpejtë do të përmirësohen tregjet kryesore dhe sa shpejtë do të rikuperohet kërkesa e konsumatorit, theksoi Moody's.

Agjencia parashikon se Evropa Perëndimore do të shohë tkurrjen më të lartë të kërkesës së shitjes së automjeteve me 21 për qind këtë vit, dukshëm më të dobët sesa parashikimi i saj i mëparshëm me një rënie prej 4 për qind.

Shitjet e automjeteve në Kinë do të bien me 10 për qind, sipas parashikimit të Moody's, që është shumë më i ulët se parashikimi i mëparshëm me një rënie prej 2.9 për qind.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)