25 Shkurt 2024

Çmimet e ushqimeve në Rusi u rritën 7,5 herë më shumë sesa në BE

Moskë, 2 mars - Instituti Federal i Statistikave Ruse (Rosstat) ka njoftuar se çmimet e ushqimeve në Rusi u rritën me 8,2 për qind në janar të vitit 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, 7,5 herë më shumë se në Bashkimin Evropian (BE).

Sipas të dhënave nga Rosstat, çmimet e ushqimeve në vend u rritën me 8,2 për qind në janar të vitit 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Gjatë periudhës në fjalë, çmimet e ushqimeve në BE u rritën me 1,1 për qind, ndërsa çmimet e ushqimeve në Rusi u rritën 7,5 herë më shumë se në BE.

Në vlerësimin e tij të inflacionit në vend në dhjetor 2020, Presidenti rus Vladimir Putin tha se rritja e çmimeve ishte për shkak të dobësimit të rublës dhe kufizimeve të bizneseve si pasojë e pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)