12 Prill 2024

Bien çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare

Londër, 26 prill - Çmimet e naftës ranë dje në tregjet ndërkombëtare pas fitimeve në dy ditët e mëparshme tregtare, nën presionin e perspektivave të pasigurta ekonomike globale dhe një dollari më të fortë.

Çmimi i një fuçi nafte bruto ra në tregun e Londrës në tregtinë e mesditës nga mbyllja e mëparshme prej 70 cent, në 82,03 dollarë.

Në tregun amerikan, fuçi tregtohet me një çmim më të ulët me 65 cent, nga 78.11 dollarë. Dje, çmimet në të dy tregjet shënuan rritje mbi një për qind në mbyllje.

Një dollar më i fortë e bën naftën më të shtrenjtë për mbajtësit e monedhave të tjera dhe zakonisht reflekton uljen e oreksit të investitorëve për rrezik.

“Rimëkëmbja e dollarit ul ndjenjën. “Unë dyshoj se publikimi i ardhshëm i të dhënave makroekonomike mbi çmimet e shtëpive në SHBA dhe besimin e konsumatorëve po i mban gjithashtu blerësit mënjanë,” tha Stephen Brannock i PVM.

“Oreksi i përgjithshëm për aktivet me rrezik është në rënie sot dhe ne po shohim humbje në shumicën e tregjeve të mallrave”, tha Ole Hansen i Saxo Bank.

Çmimet e naftës u mbështetën në tregtinë e mëngjesit nga optimizmi i investitorëve se udhëtimet për pushime në Kinë do të rrisin kërkesën për karburant dhe pritjet për rënien e javës së kaluar në inventarët e naftës së papërpunuar në SHBA.

Shkurtimet e pavullnetshme dhe të planifikuara të ofertës ofrojnë gjithashtu mbështetje për çmimet e naftës. Eksportet e naftës nga Iraku verior nuk kanë gjasa të rifillojnë së shpejti pas një mbylljeje njëmujore, me grupin e prodhuesve OPEC+ (të përbërë nga anëtarë të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës dhe partnerët e tyre, përfshirë Rusinë) që nisin shkurtimet vullnetare në maj.

Megjithatë, investitorët janë të kujdesshëm ndaj rritjeve të mundshme të mëtejshme të normave të interesit nga bankat qendrore në SHBA, MB dhe Bashkimin Evropian, të cilat duan të frenojnë inflacionin, i cili po ngadalëson rritjen ekonomike dhe po redukton kërkesën për energji.

Fed, Banka e Anglisë dhe Banka Qendrore Evropiane pritet të rrisin normat e interesit në mbledhjet e tyre të ardhshme. Fed mblidhet më 2 dhe 3 maj.

Tregtarët prisnin dje publikimin e të dhënave nga grupi i industrisë i Institutit Amerikan të Naftës për gjendjen e stoqeve në Shtetet e Bashkuara. Në një sondazh të Reuters, analistët kishin pritur që inventarët e naftës së papërpunuar të bien me rreth 1.7 milionë fuçi javën e kaluar.

OPEC njoftoi dje se çmimi i një fuçi nafte të shportës së anëtarëve të tij u rrit me 44 cent në 82.3 dollarë të hënën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)