31 Mars 2023

BE do të zbatojë edhe embargon e naftes dhe gazit kundër Rusisë

Bruksel, 21 prill - Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ka bërë me dije se embargoja e naftës dhe gazit natyror të BE-së kundër Rusisë me siguri do të zbatohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Pas vizitës në Borodyanka, ku Ukraina ka siguruar përsëri kontrollin, Charles Michel mori pjesë në konferencën për shtyp menjëherë pas takimit që pati këtu me presidentin ukrainas Zelenski.

"Këto janë të gjitha barbari, janë të gjitha krime. Ata duhet të ndëshkohen dhe do të ndëshkohen për këtë", vuri në dukje Michel dhe siguroi se janë të vendosur të bëjnë gjithçka që është e mundur për të mbështetur Ukrainën, sepse duan fitoren e Ukrainës.

Michel ka theksuar se BE-ja ka dhënë garanci se do të jetë në krah të Ukrainës.

"Deri më sot kemi marrë shumë masa konkrete. Ato nuk janë të mjaftueshme, prandaj vazhdojmë të punojmë për të rritur presionin mbi Rusinë",- siguroi Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian.

Lidhur me anëtarësimin e plotë të Ukrainës në BE, Charles Michel tha se “nuk është sekret” që brenda unionit ka mendime të ndryshme për këtë proces, dhe ky është gjithashtu një proces politik dhe juridik.

Michel ka theksuar se Komisioni Evropian duhet të deklarojë opinionin e tij në fund të qershorit dhe pas këtij procesi ai do të nisë personalisht procesin e vlerësimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)