23 Shtator 2023

Punonjësit e transportit në Londër hyn në grevë, kërkojnë rritje pagash

Londër, 19 gusht - Rrjeti i transportit të Londrës pritet të paralizohet sot pasi punëtorët e metrosë dhe autobusëve në të gjithë Britaninë janë në grevë për shkak të pagave dhe kushteve të punës.

Të gjitha linjat e metrosë së Londrës pritet të preken sot, ku do të reduktohen shërbimet hekurudhore të udhëtarëve në kryeqytet dhe e autobusët në Londrën, ka njoftuar Transporti për Londrën (TFL).
ADVERTISING

Dhjetëra mijëra punëtorë në rrjetin e gjerë kombëtar hekurudhor dolën në grevë që prej ditës së djeshme dhe greva e tyre do të vazhdojë.

Sindikatat e transportit po organizojnë greva hekurudhore në të gjithë vendin këtë vit duke kërkuar paga dhe kushte më të mira pune për anëtarët e tyre, kërkesa që pasqyrojnë rritjen e kostos së jetesës të shkaktuar nga inflacioni, i cili nga ana e tij nxitet nga rritja e çmimeve të energjisë.

Të dhënat treguan inflacionin në 10.1% në korrik, niveli më i lartë që nga shkurti 1982, pasi rritja e kostove të energjisë për shkak të pushtimit rus të Ukrainës goditi konsumatorët drejtpërdrejt përmes faturave të tyre shtëpiake dhe indirekt përmes rritjes së çmimeve të ushqimeve.

Kjo ka çuar në një përplasje midis kompanive, të cilat thonë se rritja e kostove dhe rënia e kërkesës po kufizojnë fuqinë e tyre negociuese, sindikatave, të cilat thonë se punëtorët e tyre nuk mund të jetojnë me pagat që po marrin dhe qeverisë, e cila është e shqetësuar për pagën e madhe. rritjet mund të nxisin inflacionin.

Punëtorët në industri të tjera britanike po planifikojnë gjithashtu greva. Këtu përfshihen avokatët, mësuesit, infermierët, zjarrfikësit dhe punëtorët në grumbullimin e mbeturinave, aeroportet dhe zyrat postare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)