23 Shtator 2023

Pilotët e Lufthansa-s planifikojnë grevë nga sot për rritje pagash

Pejë, 7 shtator - Sindikata e cila përfaqëson pilotët në kompaninë gjermane Lufthansa thotë se do të organizojnë grevë dyditore duke filluar nga e mërkura, nëse kompania nuk del me një ofertë "serioze" për rritjen e pagave.

Kjo do të jetë greva e dytë brenda një javë pasi pilotët organizuan një grevë të premten e cila çoi në anulimin e qindra fluturimeve.

Sindikata Vereinigung Cockpit ka bërë thirrje për një rritje prej 5,5 për qind për anëtarët e saj këtë vit dhe një rregullim automatik që do të shkaktonte inflacionin në 2023. Pilotët gjithashtu kërkojnë kushte të reja pagash dhe pushimesh.

Kompania ajrore thotë se këto masa do të rrisnin kostot e saj të personelit me rreth 40 për qind, ose rreth 900 milionë euro gjatë dy viteve.

Në vend të kësaj, ajo ka ofruar një rritje të njëhershme prej 900 eurosh, duke arritur në një rritje prej 5 për qind për pilotët e vjetër dhe një rritje prej 18 për qind për ata që sa po kanë filluar këtë profesion.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)