29 Mars 2023

Numri i fluturimeve komerciale në BE është rritur për 156 për qind

Bruksel, 15 prill - Zyra evropiane e statistikave Eurostat ka bërë të ditur se numri i fluturimeve komerciale në Bashkimin Evropian (BE) është rritur për 156 për qind në muajin mars krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2021.

Sipas Eurostat, numri i fluturimeve është ende 27 për qind nën nivelin para pandemisë së koronavirusit COVID-19.

Eurostat njoftoi se numri i fluturimeve komerciale në muajin mars të këtij viti ishte 389.181, ndërsa një vit më parë ishte 151.986.

Në muajin mars të vitit 2020 janë regjistruar 296.362 fluturime komerciale, ndërsa 530.400 në periudhën e njëjtë të vitit 2019.

Eurostat shtoi se në mars nuk ka pasur fluturime komerciale me Ukrainën, ndërsa me Rusinë janë regjistruar vetëm 52 fluturime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Do të bëhet nënshkrimi i Memorandumit të Bashkëpunimit trepalësh mes Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Ministrisë së Mbrojtjes dhe Federatës së Xhudos të Kosovës. (Qendra Nacionale të Xhudos në Pejë, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)