31 Mars 2023

Nesër hapet tuneli i Kalimashit

Tiranë, 20 maj - Duke filluar  nga ora 10:00 e ditës së nesërme, tuneli i Kalimashit do të jetë i hapur për trafikun, duke bërë të mundur  tranzitimin në të gjithë segmentin Rrëshen-Kalimash. Një lajm i tillë bëhet publik nga Ministria e Punëve Publike dhe Transportit.

Ky institucion  njofton  të gjithë përdoruesit e Autostradës Durrës-Morinë,  se më datë 21 maj Galeria Jugore e tunelit të Thirrës, në segmentin Rrëshen –Kalimash, vihet  përfundimisht  në shfrytëzim të trafikut publik. Mësohet se të gjitha punimet për strukturën mbështestëse  të Galerisë Jugore  të tunelit  të Thirrës kanë përfunduar.

Punimet elektromekanike dhe të sistemeve të kontrollit të trafikut janë instaluar. Sistemi i kontrollit qendror përfshin: 26 ventilator të medhenj ajërimi; më shumë se 70 kamera;  sinjalistikën e mesazheve  variabël elektronik; një sistem kundër zjarrit në të gjithë tunelin; lokalizimin në mënyrë automatike të tymit dhe gazrave, si dhe zbulimin e incidentit. Në tunel ndodhet edhe  një sistem telefonik në rast emergjence; komunikim me radio; si dhe  nuk mungon ndriçimi normal e ai i sigurisë.
 
Sipas Ministrisë së Punëve Publike tuneli i Thirrës u mbyll me qëllim që t’i mundësohej kompanisë ndërtuese të përfundonte  instalimin  e këtyre  paisjeve elektromekanike, si dhe për të  sistemuar presionin e krijuar nga një shtresë gjeologjike jo e qëndrueshme në një  segment të vogël të tunelit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)