01 Prill 2023

Ministria e Financave lanson Platformën për Punësim të të rinjve

Prishtinë, 6 shkurt - Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve (MFPT) ka njoftuar se sot do të lansojë Platformën për Punësim të të rinjve.

Në prezantimin e Platformës së Punësimit të të rinjve, fjalë rasti do të mbajnë Kryeminstri i Kosovës Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Thomas Kolly dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati.

Pjesëmarrës në këtë event do të marrin pjesë partnerët ndërkombëtarë, përfaqësues të bizneseve si dhe pëfaqësues të të rinjve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)