31 Mars 2023

Ministri Limaj vizitoi punimet e autostradës Vërmicë-Merdar

Prishtinë, 22 maj - Ministri i Transportit dhe Postë-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj vizitoi punimet e autostradës Vërmicë-Merdar, në punishten e konzorciumit “ Bechtel & Enka”.

Pas vizitës së punishtës në të cilën janë duke punuar punëtorët dhe makineritë e këtij konzorciumi, Limaj, në fjalën e tij, fillimisht falenderoi përfaqësuesit e mediave, të cilët ishin pjesëmarrës në vizitë të këtyre punimeve dhe shtoi:

 

” Ju falenderoj shumë juve që sot jeni bashkë me ne, kjo është vizita jonë e parë pas përurimit solemn të fillimit të punimeve të autostradës, Vërmicë-Merdar, për të parë zhvillimin e punimeve të cilat janë duke u realizuar, në vendpunishten e autostradës”.

Ministri Limaj, gjithashtu theksoi se tani e tutje ne do të jemi shumë shpesh në këtë rajon, për të parë dhe përcjellë hap pas hapi, dinamikën e zhvillimit të punimeve.

“Unë kam thënë edhe në fillim që me ndërtimin e  kësaj autostrade po arrihet një punë e madhe, po realizohet ëndërra e Kosovës. Fati i madh është, që në realizimin e këtij projekti është një konzorcium i fuqishëm, konzorciumi “Bechtel & Enka”, e cila do t’a realizojë këtë projekt madhor dhe nacional” tha ministri Limaj.

Nga kjo kompani do të mbetet edhe një përvojë dhe eksperiencë e shkëlqyeshme për kompanitë kosovare, por edhe për proceset tjera ekonomike të cilat ne mund t’i shfrytëzojmë maksimalisht, për zhvillimin dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të biznesit kosovar. Jam i bindur që njerëzit tanë dhe kompanitë tona, inxhinierët tanë do të mësojnë shumë nga eksperienca e tyre, shtoi Limaj.

Ndërsa, sa u përket zhvillimit të këtyre punimeve, ministri Limaj theksoi se këtu jemi në kilometrin e shtatë të rrugës, nga kufiri me shtetin shqiptar, punimet kanë filluar mirë, dhe ne jemi të kënaqur me ecurinë e këtyre punimeve.

Ministri Limaj pohoi se sipas organizuesit të këtyre punimeve, brenda tri javëve pritet që në çdo pjesë, në gjithë 19 kilometërshin e parë të kësaj autostrade deri në Prizren do të fillojnë punimet.

“ Ne nga ana jonë si Qeveri e Kosovës, po punojmë që t’I largojmë të gjitha pengesat e mundshme, si ato teknike dhe shpronësimet. Dua të shpreh mirënjohje për Kuvendin Komunal të Prizrenit por edhe për ndërmarrjet publike, që e kanë kuptuar seriozisht këtë projekt, dhe janë aktivizuar për të larguar të gjitha pengesat, e mundshme siç janë KEK-u, ujësjellësi, dhe të gjitha ato ndërmarrje që I vijnë në ndihmë kompanisë Bechtel&Enka ta zhvillojë punimet normalisht” theksoi kreu I MTPT-së.

Sa i përket procesit të shpronësimit të tokave, sipas ministrit Limaj, gjërat janë duke shkuar në rrugën e duhur, mendoj se afatet ligjore do të përfundojnë këtë muaj dhe përfundimisht Ministria e Financave të fillojë ekzekutimin e  vendimeve për të gjitha ato prona private të cilat janë shpronësuar. Tani për tani nuk shohim asnjë problem, në zgjerimin e punimeve edhe në pikat tjera, ashtu siç është plani të punohet në 19 kilometrat e kësaj pjese të autostradës.

Ndërsa, kur është fjal për mbikqyrjen e këtyre punimeve nga ana e zyrtarëve të MTPT-së dhe bashkëpunimit me “bechtel& Enka” Limaj tha:” Mund të ju them se sa u përket punëtorëve ministrisë sonë, ata do të jenë vazhdimisht këtu për të mbikqyrur por edhe për të ndihmuar rreth asaj nëse paraqitet ndonjë telashe, gjatë realizimit të projektit”.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)