23 Shtator 2023

Mbyll terminalet Aeroporti më i madh rus "Sheremetyevo"

Moskë, 16 mars - Aeroporti ndërkombëtar "Sheremetyevo" në Moskë, aeroporti më i madh i Rusisë, ka mbyllur përkohësisht disa nga terminalet e tij dhe ka ndaluar projektet e reja të investimeve.

Në njoftimin e aeroportit thuhet se terminalet E dhe D u mbyllën përkohësisht për shkak të zvogëlimit të trafikut të pasagjerëve për shkak të sanksioneve. Gjithashtu u theksua se pista e tretë në aeroport është mbyllur.

“Masat e marra do të jenë të vlefshme deri në kthimin e qarkullimit të pasagjerëve”, thuhet në njoftim.

Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja kanë vendosur të mbyllin hapësirën ajrore për avionët rusë ndërsa Rusia ka zbatuar vendim të ngjashëm për sanksionet.

Disa kompani ajrore dhe turistike në Rusi kanë pezulluar fluturimet e tyre ndërkombëtare për shkak të rrezikut që avionët rusë të sekuestrohen nga kompanitë perëndimore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)