23 Shtator 2023

Hapet tuneli i Kalimashit

Thirrë , 21 May - Tuneli i Kalimashit në segmentin rrugor Rrëshen- Kalimash filloi sot nga funksionimi normal i tij. Ai është një nga pjesët më të rëndësishme të autostratës Durrës- Morinë, që lidh Shqipërinë me Kosovën.

Tuneli është hapur për të gjithë përdoruesit e rrugës duke shkurtuar së tepërmi edhe kohën e udhëtimit nga njëri vend në tjetrin.

Ne ceremonine inaguruese merrte pjese ministri i puneve publike Sokol Olldashi i cili deklaroi se ky objekt ka nje rendesi mjaft te madhe edhe per sezonin turistik. Sipas tij shume shpejt do te hapet edhe pjesa veriore e tunelit ne te cilen aktualisht po vazhdon puna.

Kompania ndërtuese ka bërë të ditur se janë mbyllur punimet elektromekanike, ku janë instaluar 26 kondicionerë të ajrimit, si dhe sistemi ndricuues. Në tunel aktualisht funksionojnë kamerat e sigurisë si dhe një sistem antizjarr.   

Sipas Ministrisë së Punëve Publike tuneli i Thirrës u mbyll me qëllim që t’i mundësohej kompanisë ndërtuese të përfundonte  instalimin  e këtyre  paisjeve elektromekanike, si dhe për të  sistemuar presionin e krijuar nga një shtresë gjeologjike jo e qëndrueshme në një  segment të vogël të tunelit.Tuneli i Kalimashit ka nje gjatësi 5.5 kilometra.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)