04 Qershor 2023

Ukrainasit do të kenë internet edhe nëse infrastruktura e internetit shkatërrohet

New York, 5 mars - Elon Musk, pronari i rrjetit komercial të Internetit Starlink, e aktivizoi atë në atë pasi u drejtua një politikani të lartë ukrainas. Ky vendim i njeriut të pasur në botë do të thotë shumë për ukrainasit.

“Ndërsa po ndryshe të kolonizonit Marsin, Rusia po ju mund të pushtojë grupin. Ndërsa raketat tuaja po lëshohen me sukses, raketat ruse po sulmojnë civilët në luftë. “Ne ju kërkojmë që të vini anëtarën në lidhjen e stacioneve Starlink dhe t’u drejtoheni rusëve të arsyeshëm për ta ndaluar këtë,” tha Fedorov.

Musk u përgjigj se Starlink tani është në dispozicion në Ukrainë. Starlink ka një mijë satelitë në orbitë, duke ofruar shërbime për të gjithë planetin.

Kjo do të thotë se nuk ka nevojë për kabllo me fibra optike për ta bërë internetin të aksesueshëm për ukrainasit, edhe nëse Rusia do të shkatërronte strukturën e internetit në Ukrainë.

Musk po ashtu ka paralajmëruar se ka shumë mundësi që shërbimi satelitor i kompanisë Starlink në Ukrainë të jetë në shënjestër të sulmeve.

Madje, sipas medieve të huaja, interneti është raportuar se nuk është në funksion në disa zona të vendit.

Kështu Musk tha se përdoruesit duhet “të vendosin kamuflazh të lehtë mbi antenë për të shmangur zbulimin vizual”.

Ai gjithashtu tha se përdoruesit duhet “të ndezin Starlink vetëm kur është e nevojshme dhe ta vendosin antenën sa më larg njerëzve që të jetë e mundur”.

Paralajmërimi erdhi disa ditë pasi një studiues i sigurisë së internetit paralajmëroi se pajisjet që marrin sinjale satelitore mund të bëhen “fenerët” për sulmet ajrore ruse.

Pajisjet e Starlink, të nevojshme për funksionimin e sistemit, u dorëzuan në Ukrainë më 28 shkurt – pas një kërkese të bërë nga qeveria ukrainase.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 qershor 2023 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të debatohet për situatën në veri të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Qendra për karrierë dhe alumni e Universitetit të Prizrenit organizon Panairin e Punës dhe Karrierës. (Galeria Shopping Mall, ora 10:00)

 - Organizohet përurimi i bustit të heroit Adem Ukëhaxhaj. (Fshati Carrabreg, pranë Ambulantes  ora 10:30)

- Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut në bashkëpunim me Komunën e Hanit të Elezit dhe Bashkësinë Islame të Hanit të Elezit, organizojnë aktivitetin e dhurimit të gjakut. (Qendra e Kulturës "Imri Curri" në Han të Elezit, ora 11:00)

- Organizata Plus Kult organizon promovimin e krijimtarisë letrare të poetit Ahmet Pllana, në shenjë të 50 Vjetorit të krijimtarisë. (Salla e Plus Kult në Shtëpinë e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në sallën e Asamblesë Komunale organizohet Akademi Përkujtimore kushtuar atdhetarit, Adem Ukëhaxhaj. (Asamblea Komunale e Pejës, ora 14:00)

- Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizon promovimin e antologjisë poetike "Girl of Monday",  e cila vjen në tri gjuhë: shqip, holandisht dhe anglisht. (Objekti i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, ora 18:00)