04 Qershor 2023

Shumë punëtorë të Twitter largohen nga puna

New York, 18 nëntor - Pas thirrjes që pronari i ri i Twitter-it, Elon Musk u bëri punonjësve që të jenë të gatshëm të punojnë me orë të zgjatura ose të largohen, shumë prej tyre kanë filluar të dalin nga kompania.

Portali "The Verge", i cili merret me lajme nga bota e teknologjisë, bëri të ditur se mesazhet për largimin nga puna të punonjësve të shumtë janë komunikuar përmes Slack, një kanal për komunikim të brendshëm në Twitter.

"Kështu, pas 12 vitesh u largova nga Twitter-i", ka shkruar inxhinieri Satanjeev Banerjee.

Një punonjës tjetër shkroi se ai "përfundoi punën në Twitter 1.0" dhe se "nuk dëshiron të jetë pjesë e Twitter-it 2.0".

"Nga ky vend po largohen të gjithë ata që e bënë të veçantë. Stafi që mbetet, sado që të punojë, do ta ketë të vështirë të shpëtojë Twitter-in", ka shkruar një nga punonjësit.

Nga ana tjetër, gazeta "The New York Times" njoftoi se Musk u takua me "punonjësit, puna e të cilëve është kyçe" dhe u përpoq të parandalojë largimin e tyre.

"Me padurim presim të punojmë me ju në të ardhmen emocionuese të Twitter-it", shkroi ai në një mesazh për disa punonjës që publikoi CNN.

"The New York Times" raportoi se Twitter për shkak të largimit të punonjësve mbylli përkohësisht zyrat e saj ndërsa në një njoftim tjetër thuhet se zyrat do të hapen më 21 nëntor, por nuk dihen detaje për arsyet e mbylljes.

Të mërkurën, kur Musk u bëri thirrje punonjësve që të përgatiten për orë të gjata ose të largoheshin brenda 36 orëve, kompania kishte 2.900 punonjës.

Musk në një e-mail shkroi se ata që do të largohen do të marrin kompensim në vlerën e të paktën tre pagave.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 qershor 2023 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të debatohet për situatën në veri të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Qendra për karrierë dhe alumni e Universitetit të Prizrenit organizon Panairin e Punës dhe Karrierës. (Galeria Shopping Mall, ora 10:00)

 - Organizohet përurimi i bustit të heroit Adem Ukëhaxhaj. (Fshati Carrabreg, pranë Ambulantes  ora 10:30)

- Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut në bashkëpunim me Komunën e Hanit të Elezit dhe Bashkësinë Islame të Hanit të Elezit, organizojnë aktivitetin e dhurimit të gjakut. (Qendra e Kulturës "Imri Curri" në Han të Elezit, ora 11:00)

- Organizata Plus Kult organizon promovimin e krijimtarisë letrare të poetit Ahmet Pllana, në shenjë të 50 Vjetorit të krijimtarisë. (Salla e Plus Kult në Shtëpinë e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në sallën e Asamblesë Komunale organizohet Akademi Përkujtimore kushtuar atdhetarit, Adem Ukëhaxhaj. (Asamblea Komunale e Pejës, ora 14:00)

- Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizon promovimin e antologjisë poetike "Girl of Monday",  e cila vjen në tri gjuhë: shqip, holandisht dhe anglisht. (Objekti i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, ora 18:00)