25 Shkurt 2024

Nasa dërgon në Hënë raketën 'Artemis'

Florida, 16 nëntor - Pas një pritje prej disa muajsh dhe disa anulimesh, raketa ‘Artemis’ ka fluturuar këtë mëngjes për në Hënë.

Raketa, 98 metra e gjatë, Sistemi i Nisjes Hapësinore, ose SLS, ndezi motorët në orën 1:47 të mëngjesit ET.

Në majë të raketës është anija kozmike Orion, një kapsulë që u shkëput nga raketa pasi arriti në hapësirë.

Orion është projektuar për të transportuar njerëz, por pasagjerët e tij për këtë mision provë janë të shumëllojshmërisë së pajetë, duke përfshirë disa manekinë që mbledhin të dhëna jetike për të ndihmuar ekuipazhet e ardhshme të gjalla.

“Ne po shkojmë. Për herë të parë, të NASA_SLS raketë dhe NASA_Orion fluturojnë së bashku. #Artemis fillon një kapitull të ri në eksplorimin njerëzor hënor”- njofton NASA.

Artemis I është një demonstrim teknologjik, kështu që nuk do të ketë ekuipazh me persona në bord. Por nëse gjithçka shkonte sipas planit gjatë këtij misioni, atëherë Artemis II që pritet të fluturojë në vitin 2024 me persona në bord.

Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth Hënës në një hark të madh përpara se të kthehet në shtëpi në Oqeanin Paqësor pas gjashtë javësh.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)