29 Maj 2023

Gjermania është nën sulme të mëdha hakerash

Berlin, 6 prill - Gjermania është e ekspozuar ndaj sulmeve të mëdha të hakerëve këto ditë. Objektivat janë ministritë, policia dhe faqet e institucioneve të krahinës.

Sipas Zyrës së Prokurorit Publik, ka të dhëna për një sfond prorus të këtij sulmi hakerimi që paralizoi faqet e internetit të një numri institucionesh gjermane, raporton Tagesschau.

Portali kryesor i shtetit të Schleswig-Holstein ishte përkohësisht i padisponueshëm të mërkurën. Në shtetin e Brandenburgut, policia regjistroi një sulm hakeri në faqen e tyre të internetit. Në Saar, disa nga faqet zyrtare të internetit të institucioneve provinciale nuk ishin të aksesueshme për shkak të sulmeve të hakerëve.

Në provincën e Turingisë mëngjesin e së mërkurës faqet e internetit të Ministrisë së Brendshme dhe policisë u sulmuan nga hakerë nga Gjermania dhe jashtë saj. Për shkak të sulmit, qasja në faqet e internetit të autoriteteve në Berlin u çaktivizua.

Të martën, sulmet e hakerëve në faqet e internetit të ministrive apo policisë në shtetet Mecklenburg-West Pomerania, Saksonia e Poshtme dhe Saksoni-Anhalt ishin tashmë të njohura.

“Ne supozojmë se sulmet në shtetet e ndryshme federale ishin të koordinuara. Nuk pati asnjë dëm, përveç se faqet e internetit ishin përkohësisht të padisponueshme”, tha Ministrja e Medias Dixhitale e Saksoni-Anhalt, Lydia Huskens.

Sipas informacioneve të tyre, faqja e portalit epror provincial sachsen-anhalt.de duhej të mbyllej në mënyrë që administrata shtetërore të mund të vazhdonte të operonte sistemin e saj IT. Hakerët paralizuan faqet me një të ashtuquajtur sulm DDoS.

Tashmë në Saksoninë e Poshtme kanë nisur hetimet për sabotim kompjuterik kundër personave të panjohur. Zëdhënësi i Ministrisë së Drejtësisë sqaroi se gjatë sulmit është shtuar aksesi nga adresat IP të huaja.

Është duke u hetuar në të gjitha drejtimet, por ka të dhëna për një sfond pro-rus, tha zëdhënësi i prokurorit publik në Verdun. Sipas Ministrisë së Brendshme gjermane, shumë faqe në internet të policisë në vend nuk ishin të disponueshme të martën. Sulmi kibernetik vazhdon edhe sot, por faqet e internetit tani mund të aksesohen sërish.

“Asnjëherë më parë nuk ka pasur një sulm kaq të madh në faqet e internetit të administratës së Berlinit,” tha Ralph Kleindiek, sekretar i shtetit për çështjet dixhitale në Departamentin e Brendshëm të Senatit. Në Brandenburg, sulmi paralizoi shërbimet e internetit. Policia e Shtetit po heton për sabotim të dyshuar kompjuterik.

Të martën, hakerët sulmuan sërish një platformë speciale të Ministrisë Gjermane të Zhvillimit, e cila i kushtohet temës së rindërtimit në Ukrainë.

Hakerimi masiv i faqeve të internetit të institucioneve gjermane vjen një javë pasi Gjermania vendosi të dërgojë ndihmë ushtarake shtesë në vlerë 12 miliardë euro në Ukrainë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)