31 Mars 2023

Fillon epoka e internetit në makinë

SHBA, 18 shkurt - Ditët e sotme interneti është bërë një pjesë e pandarë e shumë shtëpive dhe vendeve të punës. Përveç marrjes së informacionit dhe zbavitjes shumë shërbime tjera si ato bankare, shitblerja, komunikimi bëhen me anë të internetit. Interneti është përhapur aq shumë saqë është bërë pjesë e pandarë edhe e celularëve.

Por përhapja e internetit nuk ka përfunduar akoma. Tani radhën e kanë makinat. Sipas studimit të bërë nga firma Strategy Analytics në vitin 2016 afërsisht 90% e makinave të prodhuara në Amerikën Veriore dhe Europë do të pajisen me internet.

Përgjigjen se si do të realizohet diçka e tillë e marrim menjëherë nga Opera. Ashtu siç mund ta analizoni edhe ju në raportin e titulluar ‘Web on wheels’ që do të thotë “Interneti mbi rrota”, flitet për të rejat e fundit në lidhje me përdorimin e internetit në makinë. Këta informacione tërhoqën vëmendjen e Fordit i cili vendosi të bënte një marrëveshje me gjigantin e internetit Operën.

Pikëpyetja më e madhe lidhur me përdorimin e internetit në makina është se si do të arrijë ky proces të integrohet në automjet pa tërhequr vëmendjen e shoferit. Opera synon ta zgjidhë këtë problem me anë të teknikës së komandave me zë por akoma nuk ka ndonjë informacion se për çfarë veçorish do të përdoret lidhja e internetit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)