22 Mars 2023

Elon Musk njofton se rreth 100 satelitë Starlink ofrojnë internet në Iran

New York, 27 dhejtor - Shefi Ekzekutiv (CEO) i SpaceX dhe Twitter, Elon Musk, deklaroi se rreth 100 satelitë Starlink ofrojnë internet në Iran.

Musk njoftoi në Twitter situatën e satelitëve Starlink në Iran.

Në një postim, Musk tha se satelitët Starlink të krijuar për të ofruar akses në internet satelitor janë aktivë në Iran dhe numri i tyre po i afrohet shifrës 100.

Në një postim të mëparshëm, Musk deklaroi se do të hapte satelitët Starlink për të lejuar demonstruesit të komunikojnë në Iran, ku vazhdojnë protestat.

Starlink është një sistem i bazuar në hapësirë, mbi të cilin SpaceX ka punuar prej vitesh për të lehtësuar aksesin në internet në vendet ku nuk ka shërbim të internetit.

Më shumë se 3.200 satelitë Starlink të kompanisë së Musk, SpaceX, në orbitë, ofrojnë internet me shpejtësi të lartë dhe me brez të gjerë në skajet më të largëta të botës.

SpaceX planifikon të krijojë një rrjet prej 12 mijë satelitësh në orbitën e tokës me satelitët Starlink. Projekti synohet të përfundojë në vitin 2027.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)