22 Mars 2023

Shega Hashani dhe Nahom Asgedom kampion të turneut “Dita e Pavarësisë”

Junik, 20 shkurt - Dje në Palestrën e Sporteve në Junik, FPPK në bashkëpunim me Kpp Juniku dhe me mbështetje nga MKRS dhe Kuvendi Komunal Junik, organizuan me sukses turneun e seniorëve “Dita e Pavarësisë”, që njëherit ishte aktiviteti i parë garues dhe i cili ishte pjesë e kalendarit shtetëror për shënimin e 15 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Turneu u zhvillua në kushte shumë të mira organizative dhe në një atmosferë tejet sportive, me pjesëmarrës nga Kosova, Shqipëria dhe Anglia, ku u zhvilluan shumë ndeshje interesante që u ndjekën nga afër edhe nga kryetari i komunës së Junikut z.Ruzhdi Shehu, Zëvendës Ministrja e MKRS-së, znj.Daulina Osmani si dhe përfaqësues të drejtorive të komunës së Junikut.

Pas hapjes zyrtare, filluan garat në grupe e pastaj edhe faza e eleminimeve. Në kategorinë e meshkujve ishin 16 grupe kurse në kategorinë e femrave 4 grupe e që në total ishin 135 pjesëmarrës nga 35 klube të ndryshme.

Në kategorinë e femrave në gjysmëfinalen e parë u takuan Alma Mehmeti dhe Leoresa Imeri ku ndeshja ishte shumë e barazpeshuar por në fund Leoresa ishte më e përqendruar dhe arriti ta fitoj ndeshjen. Në gjysmëfinalen e dytë u takuan Lenë Osmani dhe Shega Hashani e cila poashtu ishte ndeshje tejet interesante dhe që përfundoi me rezultat të ngushtë në të mirë të Shegës 3 me 2. Në finale Shega tregoi se jo rastësisht është fituese e disa titujve në kategorinë e seniorëve ku arriti ta mposhtë Leoresën me rezultat të pastër 3-0 dhe u shpall kampione e këtij turneu.

Në kategorinë e meshkujve në gjysmëfinalen e parë ashtu siq pritej u takuan dy bashkëlojtarët nga “Lidhja e Prizrenit”, Kreshnik Mahmuti dhe Blend Hajdari derisa Kreshniku nuk lejoi befasi pasi e përfundoi ndeshjen me rezultat 3-0. Në gjysmëfinalen e dytë u takuan Fatih Karabaxhaku dhe transferi i ri i klubit Kpp Priping, lojtari anglezi Nahom Asgedom i cili arriti ta fitoj ndeshjen me rezultat 3-1. Në finale Kreshnik Mahmuti ishte duke e menaxhuar me sukses ndeshjen drejt titullit kampion mirëpo nuk arriti ta konkretizoj deri në fund dhe ishte Nahom Asgedom ai që arriti ta përmbys rezultatin nga 2-0, 11-10 në 3 me 2 në sete dhe për ta fituar kështu titullin e parë në arenën e pingpongut kosovar.

Rezultatet finale:

Femrat

1.Shega Hashani

2.Leoresa Imeri

3.Alma Mehmeti

3.Lenë Osmani
 

Meshkujt

1.Nahom Asgedom

2.Kreshnik Mahmuti

3.Fatih Karabaxhaku

3.Blend Hajdari

FPPK falenderon dhe përgëzon KPP Junikun për një organizim të shkëlqyer, përkundër që kjo ishte hera e parë që KPP Juniku ishte nikoqir i një gare zyrtare të FPPK-së.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)