01 Prill 2023

Legjenda e futbollit Pele, në gjendje të rëndë në spital

Buenos Aires, 24 dhjetor - Familjarët e lojtarit të famshëm brazilian të futbollit, Pelé, janë mbledhur në spitalin 'Albert Einstein' në San Paulo, ku ikona botërore, 82-vjeç, është shtruar që prej fundit të muajit nga nëntor.

Edson Arantes do Nascimento, që njihet si Pele, vuan nga kanceri. Mjekët thanë në fillim të kësaj jave se sëmundja kishte përparuar dhe shtuan se tre herë fituesi i Kupës së Botës ndodhet nën kujdesin e madhe të bluzave të bardha, për shkak të mosfunksionimit si duhet, të veshkave dhe problemeve që po përjeton me zemrën. Që nga këto komente nuk është bërë asnjë deklaratë tjetër nga spitali.

Pelé udhëhoqi Brazilin drejt fitores në Kupat e Botës në vitin 1958, 1962 dhe 1970 dhe mbetet një nga golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave të ekipit, me 77 gola.

Neymar da Silva Santos Júnior, i njohur ndryshe si Neymar, barazoi rekordin e Pelesë gjatë Kupës së fundit të Botës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)