22 Mars 2023

Filloi kampionati ekipor në Superligën e Kosovës në pingpong

Prishtinë, 12 mars - Sot në SHFMU “Fadil Hisari” në Prizren filloi sezoni pranveror i garave ekipore në Superligën e Kosovës në pingpong për kategorinë e meshkujve dhe femrave. U zhvilluan disa ndeshje interesante me poena të zgjatur, me rivalitet e befasi, por çdoherë në frymën fair play.

Në kategorinë e meshkujve u zhvilluan dy xhiro ku favoritët Kpp Lidhja e Prizrenit, dhe Kpp Dardania nuk lejuan befasi dhe fituan dy ndeshjet e tyre.

Ndeshje interesante u zhvillua ajo në mes të Kpp Dardania dhe Kpp Liria e cila përfundoi me rezultat të ngushtë 4-3. Kpp Vushtrria arriti ta befasoj nënkampionin e stinorit të kaluar Kpp Priping ku u zhvillua ndeshje shumë interesante e që përfundoi me rezultat të ngushtë 4-3.

Poashtu ndeshja Kpp Liria vs Kpp Ahmet Hoxha ishte ndeshje mjaftë interesante ku vetëm pas 7 ndeshjeve të zhvilluara u përcaktua fituesi, që në fund doli të jetë Liria e Prizrenit me rezultat 4-3.

Në kategorinë e femrave poashtu u zhvilluan dy xhiro. Në xhiron e parë pati ndeshje interesante ku deri në momentet e fundit nuk mund të percaktohej fituesi.

Ndeshje interesante ishte në mes të Kpp Vushtrria F dhe Kpp Ahmet Hoxha MK që përfundoi me rezultat të ngushte 4-3 në të mirë të ekipit nga Ferizaj.

Në xhiron e dytë ndeshje interesante u zhvillua ajo në mes të Kpp Ahmet Hoxha MK dhe Kpp Prishtina F që përfundoi me rezultat të ngushtë 4-3. Favoritet Kpp Drita dhe Kpp Ahmet Hoxha F shënuan fitore bindëse në dy xhirot e zhvilluara.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)