22 Mars 2023

Chelsea i ofron rinovimin portierit, Mendy ofendohet dhe refuzon

Londër, 22 dhjetor - Drejtuesit e Chelsea-t kërkojnë të rinovojnë kontratën e portierit Edouard Mendy, teksa kontrata aktuale e senegalezit përfundon në vitin 2025.

Mirëpo, tentativa e parë e klubit për një kontratë të re gjashtëvjeçare nuk shkoi sipas pritshmërive me Mendyn që refuzoi ofertën pasi u ndje i ofenduar nga fakti që drejtuesit nuk i kishin rritur pagën sezonale.

Aktualisht, 30-vjeçari përfiton 100.000 paund në javë, ndërsa për të rinovuar pretendon të paktën dyfishin për të qenë në një nivel me portierin tjetër të londinezëve, Kepa Arrizabalaga.

Mendy që u transferua te Chelsea në vitin 2020 nga Rennes për shifrën e 22 milionë eurove, këtë sezon e nisi si titullar, por në vijim Kepa ia mori vendin dhe tashmë me refuzimin e kontratës së re, te Chelsea mund të mendojnë edhe ta largojnë nga skuadra.

Aktualisht për Mendy ka interes dhe në merkaton e ardhshme mund të mbërrijnë oferta nga Milan, Nice dhe Monaco.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)