22 Mars 2023

Kryeshefi i IPK-së pritet nga Drejtori i Inspektoratit të Sigurisë Çeke

Pragë, 8 mars - Kryeshefi Ekzekutiv i IPK-së Kushtrim Hodaj me bashkëpunëtorë po zhvillon një vizitë zyrtare në Pragë të Çekisë, ku zhvilluan takime me Drejtorin  e përgjithshëm të Inspektoratit Gjeneral të Forcave të Sigurisë Radim Dragoun dhe zyrtarë të lartë të  këtij institucioni.

Pjesë e takimit ishte edhe Ambasadorja e Kosovës në Çeki znj. Albesiana Iberhysaj me angazhimin e së cilës ka filluar bashkëpunimi mes dy institucioneve.

Dy krerët e institucioneve vlerësuan nevojën e thellimit të bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacioneve dhe praktikave të mira në fushën e mbikëqyrjes policore dhe në veçanti parandalimin, zbulimin dhe hetimin e veprave penale.

Palët u pajtuan për konkretizimin e bashkëpunimit përmes nënshkrimit të një memorandumi të bashkëpunimit, përmes te cilit parashikohen, përveç shkëmbimit të informacioneve edhe aktivitet të përbashkëta si trajnime, shkëmbim të ekspertëve dhe specialistëve si dhe organizmin e seminareve dhe konferencave të përbashkëta.

Drejtori Inspektoratit Gjeneral të Çekisë të mirëpriti ftesën e Kryeshefit të IPK-së për vizituar Kosovën, vizitë në të cilën do të nënshkruhet marrëveshja mes dy institucioneve.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)