26 Mars 2023

KFOR në gatishmëri për të ndërhyrë në rast të rrezikut në veri

Bruksel, 13 dhjetor - Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me përplasjet e fundit mes Serbisë dhe Kosovës, pas tensioneve në veri.

Stoltenberg ka dhënë një mesazh të qartë për të dyja palët, që të përmbahen dhe të ndalojnë përshkallëzimin e veprimeve.

Ndër të tjera ai ka shtuar se vendet duhet të ulin tensionet dhe të jenë të gatshëm të dialogojnë, ndërsa shton se forcat e NATO-s janë duke monitoruar situatën dhe janë në gatishmëri për të ndërhyrë.

“Forcat tona janë gati, vigjilente. NATO dhe BE po bashkëpunojnë ngushtë”, ka thënë Stoltenberg.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 mars 2023

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të paraqitet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. (Selia Qendrore, ora 13:00)

- PSD organizon protestë kundër marrëveshjes së 18 marsit. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 14:00)