25 Mars 2023

KFOR monitoron nga afër situatën në veri të Kosovës

Prishtinë, 16 dhjetor - Forcat e NATO-së në Kosovë - KFOR kanë bërë të ditur se po monitorojnë nga afër situatën në veri të Kosovës.

KFOR-i thekson se ka aftësi të plotë, duke përfshirë personelin, për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet, kudo në Kosovë, nën mandatin e tij bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999.

"Që nga tetori, ne kemi përforcuar praninë, duke përfshirë edhe me trupa shtesë dhe patrullime në veri të Kosovës këtë javë."

"Ne presim që të gjithë aktorët të koordinohen ngushtë me KFOR-in dhe të përmbahen nga shfaqjet provokuese të forcës, për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e të gjitha komuniteteve."

"Ne i nxisim të gjitha palët që të angazhohen në mënyrë konstruktive për të mundësuar sigurinë dhe lirinë e lëvizjes në Kosovë", thuhet në njoftimin e KFOR-it.

KFOR-i do të vazhdojë të përmbushë mandatin e tij sipas Rezolutës 1244 të vitit 1999 për të gjitha komunitetet në Kosovë. Zgjidhjet duhet të kërkohen përmes dialogut.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 mars 2023

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të paraqitet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. (Selia Qendrore, ora 13:00)

- PSD organizon protestë kundër marrëveshjes së 18 marsit. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 14:00)