24 Shkurt 2024

Koreja e Jugut shënon numrin më të lartë ditor të rasteve me koronavirus

Seul, 17 nëntor - Koreja e Jugut raportoi rreth 500 pacientë në gjendje të rëndë nga koronavirusi një rekord i lartë që nga shpërthimi i pandemisë në vend.

Sipas agjencisë së lajmeve Yonhap me seli në Seul, vendi regjistroi 2.125 raste të reja në 24 orët e fundit, duke përfshirë 495 pacientë të shtruar në spital në gjendje të rëndë.

Gjithashtu, Koreja e Jugut të shtunën kishte raportuar 485 pacientë në gjendje të rëndë, ndërsa vendi po lufton me valën e katërt të pandemisë.

Që nga 7 korriku, rastet e reja janë rritur në vend pas shfaqjes së variantit Delta. Më 25 shtator, vendi raportoi 3.270 raste, numri më i lartë i rasteve ditore që nga shpërthimi i COVID-19 vitin e kaluar.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, me 2.125 raste të reja, numri total i rasteve në Korenë e Jugut u rrit në 399.591, ndërsa numri i vdekjeve arriti në 3.137 me 22 vdekje të tjera.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)