31 Maj 2023

Konsumimi i tepërt i sheqernave ka 45 efekte negative shëndetësore

New York, 6 prill - Hulumtimet e shumta kanë treguar efektet negative të marrjes së tepërt të sheqerit në shëndet, gjë që rekomandohet të kufizohet konsumi i sheqerit në më pak se 10% të marrjes ditore të kalorive të një personi.

Megjithatë, studiuesit në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara menduan se përpara zhvillimit të politikave të detajuara për kufizimin e sheqerit, “cilësia e provave ekzistuese duhet të vlerësohet në mënyrë gjithëpërfshirëse”, sipas studimit të botuar të mërkurën në revistën The BMJ .

Në një përmbledhje të madhe të 73 meta-analizave – që përfshinte 8601 studime – konsumi i lartë i sheqerit të shtuar u shoqërua me rreziqe dukshëm më të larta të 45 rezultateve negative shëndetësore, duke përfshirë diabetin, obezitetin, presionin e lartë të gjakut, sulmin në zemër, goditjen në tru, kancerin, astma, prishja e dhëmbëve, depresioni dhe vdekja e hershme.

“Sheqernat e lira” – lloji i sheqerit në të cilin u fokusuan autorët – janë ato të shtuara gjatë përpunimit të ushqimeve të paketuara, dhe që gjenden natyrshëm në shurupe, mjaltë, lëng frutash, lëng perimesh, pure, pasta dhe produkte të ngjashme në të cilat struktura qelizore e ushqimit është prishur, sipas Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA- së . Kjo kategori nuk përfshin sheqernat që gjenden natyrshëm në frutat dhe perimet.

“Studimi konfirmon se ngrënia e tepërt e sheqerit ka të ngjarë të shkaktojë probleme,” tha Dr. Maya Adam, drejtoreshë e Shëndetit Media Innovation dhe asistent profesor klinik i pediatrisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Stanford.

“Studime si ky janë të dobishme për t’i këshilluar pacientët se ndryshimet në dukje të vogla, të tilla si heqja e sheqerit të tepërt si pijet me sheqer, mund të kenë një përmirësim të dukshëm dhe pozitiv për shëndetin,” tha Analistja Mjekësor Dr. Leana Wen.

Konsumi i lartë i sheqerit është lidhur me obezitetin, i cili është një faktor i fortë rreziku për kancere të ndryshme. E njëjta gjë vlen edhe për sëmundjet kardiovaskulare.

“Marrja e shtuar e sheqerit mund të nxisë inflamacionin në trup dhe kjo mund të shkaktojë stres në zemër dhe enët e gjakut, gjë që mund të çojë në rritjen e presionit të gjakut”, tha shkencëtari i sjelljes Brooke Aggarwal për CNN në shkurt.

Ushqimet shumë të përpunuara, të cilat mund të kenë shumë sheqer të lirë, janë zbuluar se rrisin inflamacionin, një faktor rreziku për depresionin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 maj 2023

- Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor RYCO në partneritet me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës dhe Deutsche Welle, mbajnë konferencën përmbyllëse të ciklit të dytë të programit “Transmetuesit e Paqes: Fuqizimi i gazetarëve të rinj si raportues të paqes”. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 9:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektëligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike shënon Ditën Botërore pa Duhan me moton “Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan”. (Ndërtesa e Institutit, ora 10:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” do të ndërmarrë aksion për shkyçje në tri objekte banesore në Prishtinë. (Nisja e organizuar nga objekti i KRU “Prishtina”, Emshir, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla salla C 301, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, raporton në Komisionin për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare, të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Promovohet libri "E vërteta e aktorit" e autorit Naim Berisha. (Amfiteatri i Bibliotekes Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, mban konferencë për medie lidhur me situatën aktuale në veri. (Selia e LDK-së te Qafa, ora 13:30)