31 Maj 2023

18% e popullsisë së botës është steril

Gjenevë, 5 prill - Një raport i publikuar së fundi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) zbulon se infertiliteti prek një në gjashtë njerëz në mbarë botën.

Raporti zbuloi se rreth 17.5 për qind, ose një në gjashtë persona, e popullsisë së rritur në botë janë të prekur nga infertiliteti, të cilin organizata e përcakton si dështim për të mbetur shtatzënë pas më shumë se një viti seks të pambrojtur.

Rezultatet treguan gjithashtu se nuk ka shumë ndryshime në normat e infertilitetit nëpër rajone. Ka një prevalencë gjatë gjithë jetës së infertilitetit prej 17.8 përqind në vendet me të ardhura të larta dhe një prevalencë 16.5 përqind në vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta.

Rajoni i Mesdheut i OBSH-së kishte prevalencën më të ulët të infertilitetit gjatë gjithë jetës me 10 përqind, ndërsa rajoni i OBSH-së në Paqësorin Perëndimor kishte prevalencën më të lartë me 23 përqind.

Në Shtetet e Bashkuara, rreth një në pesë gra të martuara të moshës 15 deri në 49 vjeç pa lindje të mëparshme luftojnë me infertilitetin, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 maj 2023

- Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor RYCO në partneritet me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës dhe Deutsche Welle, mbajnë konferencën përmbyllëse të ciklit të dytë të programit “Transmetuesit e Paqes: Fuqizimi i gazetarëve të rinj si raportues të paqes”. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 9:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektëligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike shënon Ditën Botërore pa Duhan me moton “Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan”. (Ndërtesa e Institutit, ora 10:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” do të ndërmarrë aksion për shkyçje në tri objekte banesore në Prishtinë. (Nisja e organizuar nga objekti i KRU “Prishtina”, Emshir, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla salla C 301, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, raporton në Komisionin për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare, të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Promovohet libri "E vërteta e aktorit" e autorit Naim Berisha. (Amfiteatri i Bibliotekes Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, mban konferencë për medie lidhur me situatën aktuale në veri. (Selia e LDK-së te Qafa, ora 13:30)