29 Maj 2023

Sot do të betohen kryetarët e Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit

Mitrovicë, 25 maj - Sot do të mbahet ceremonia e betimit për kryetarët e rinj të tri komunave të banuara me shumicë serbe në veriun e Kosovës, Zveçan, Zubin Potoku dhe Leposaviq.

Kryetarët e Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit, fituan mandatet e tyre në procesin zgjedhor të 23 prillit të këtij viti, i cili u zhvillua rreth pesë muaj pasi përfaqësuesit politik të serbëve dhanë dorëheqje nga institucionet e Kosovës mes mospajtimeve mbi një vendim të qeverisë në Prishtinë për konvertim të targave të makinave të lëshuara nga Serbia në ato të Kosovës.

 Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në zgjedhjet e 23 prillit kanë hedhur votën një mijë e 567 qytetarë apo 3.47 për qind e rreth 45 mijë votuesve të regjistruar.

Kandidatët e lëvizjes Vetëvendosje fituan në Leposaviq dhe Mitrovicën e Veriut, ndërsa ata të Partisë Demokratike të Kosovës në Zveçan dhe Zubin Potok.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)