01 Prill 2023

KQZ shënon sot Ditën Globale të Zgjedhjeve

Prishtinë, 2 shkurt - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) shënon sot Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën: “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”.

Në këtë ngjarje do të marrin pjesë përfaqësues të institucioneve të Republikës së Kosovës, subjekteve politike, organizatave ndërkombëtare dhe atyre të shoqërisë civile.

Me këtë rast do të publikohet dokumenti “Trendet zgjedhore në Republikën e Kosovës 2009 – 2021”.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)