31 Mars 2023

S'ka shtet që do të lejonte veturat me tabela që leshon një shtet tjetër

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Kur po degjojë e lexojë komente jo vetëm nga kosovarët, por edhe ndërkombëtarët, se nuk duhet me ba problem për tabela të veturave po habitem se ku janë argumentet që shfaqin një qendrim të ketillë keta njerez!

S'ka shtet, po flas shtet funksional që do lejonte veturat me tabela që leshon një shtet tjetër e të kenë legjitimitet në një shtet tjetër!

Edhe tabelat diplomatike që kanë imunitet i leshon shteti ku janë të akredituar e jo prej shteteve prej nga vijnë ambasadorët.

Pastaj po thuhet se çështja e tabelave është çështje teknike, gjë që është 100 për qind e pavërtetë.

Tabelat e veturave kanë peshë e identifikohen me simbole shtetërore te shtetit që leshon dhe janë puro me mesazh e fuqi politike.

 A duhet te behët luftë e te derdhet gjaku për tabela, kurresesi dhe nuk kisha dashur asnjë viktimë nga asnjera palë, por, nëse serbët nga Beogradi… janë të gatshëm të vijnë me luftu në Kosovë, pse ne te mos i dalim zot vendit tonë.

Ndoshta, edhe mostransparenca e Qeverisë Kurti 2, ka krijuar një klimë dyshimi dhe mosbesimi jo vetëm te opozita por edhe te banori i thjesht i këtij vendi që në bisedime po ndodh diçka qe askush  nuk po e din, pos sikur  sot kur marrim vesh, se marsi i vitit 2023 ka qene afati per normalizim raportesh Kosove-Serbi,dhe Vuqiqi po e refuzon. d Kosova po akuzohet per obstruktivitet.
 
 A kemi gabu ne, po me siguri edhe me herët, por, edhe se fundmi po, po, po…!
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)