26 Shkurt 2024

Fillon edicioni i 22 –të i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë

Prishtinë, 16 nëntor - Ambasada e Francës në Kosovë do të prezantojë sot edicionin e 22-të - të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë.

Kjo ngjarje organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës Belgjikës dhe Aleancën Franceze të Prishtinës.

Hapja zyrtare e Festivalit do të bëhet sot në Kino Armata, ndërsa shfaqja e filmit premierë 'France' nga Bruno Dumont do të fillojë nga ora 19:00.

Për programin e Festivalit të Filmit Frankofon dhe rëndësinë e Frankofonisë në Kosovë do të flasë ambasadori i Francës, Olivier Guérot, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrullah Çeku, dhe përfaqësues nga përfaqësitë diplomatike të Zvicrës dhe Belgjikës.

Tema e filmave për këtë edicion është "Amour Toujours" ilustrim i përsosur i këtyre 22 viteve takimesh romantike me Artin e 7-të. Ju ftojmë t’i bashkëngjiteni edhe ju kesaj romance kinematografike!

Festivali këtë vit do shtrihet në Prishtinë, Prizren, Pejë dhe Mitrovicë.

Në të njejtën kohë me Festivalin është duke u zhvilluar edhe “La Semaine Du Gout” Java e shijes, dhe trajtimi i gastronomisë “në stilin francez” dhe për këtë aktivitet nga Franca e kemi Shefin e kuzhinës, Chef Christophe dhe asistenten e tij Nathalie Vuitton.

Ato do të jenë çdo ditë në Institutin për aftësim profesionale KTC–së dhe në Espace France "le Vieux Lyon" ku do të mbajnë trajnime në fushën e kulinarisë.

Me këtë rast do të zhvillohet edhe vizita eAmbasadorit të Francës në Institutin e Trajnimit Profesional të KTC-së dhe në Espace France "le Vieux Lyon" në Fushë Kosovë, e cila do të mbahet nesër.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)