01 Prill 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 31 mars 2023

- Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, mbanë konferencë për media. (MAShTI, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:30)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 30 mars 2023

 - Mbahet seanca përfundimtare gjyqësore e Elvedina Hajdarit e mbijetuar e dhunes në familje në ndjekjen e me ish burrin e saj. (Tek Pallati i Drejtësisë në Hajvali tek ndërtesa A-126, ora 9:00)

- Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mbajnë konferencë për media në lidhje me shpronësimet në Babaj të Bokës dhe në Aeroportin e Gjakovës. (Ministria e Mbrojtjes, ora 9:00)

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me Planin e Përformancës së ZRRE-së për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Fakulteti i Edukimit organizon punëtorinë përmbyllëse te projektit “Ndryshimet klimatike në kurrikulat e arsimit të lartë”. (Fakulteti i Edukimit, ora 10:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët me temën “Gjykimi i krimeve të luftës në mungesë - Veprim i duhur? ”në të cilën do të bëhet edhe prezantimi i raportit vjetor mbi monitorimin e gjykimeve për krimet e luftës në Kosovë gjatë vitit 2022. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancën e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Rahovecit mban mbledhjen e tretë. (Salla e Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Kolegji Universum kremton partneritetin strategjik mes Arizona State University dhe UNI - Universum International College. (Klan Arena, ora 11:00)

- Platforma e Ndërtimit të Besimit në Kosovë organizon ngjarjen “5 Vjet e Ndërtimit Besimit: Ceremonia e Çmimeve të Ndërtimit të Besimit në Kosovë 2023” të cilën e udhëheq Caroline Ziadeh, Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm për Kosovën dhe Shefja e Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë. (Shtëpia e BE-së, ora 12:00)

- Labinot Azemi si aktivist për luftimin e Bullizmit, ndër vite i bullizuar dhe i trajtuar në Klinikën e Pediatrisë të Qendrês Klinike Universitare të Kosovës do të shpërndajë dhurata për fëmijët që po trajtohen nga sëmundje të ndryshme. (Klinika e Pediatrisë, ora 12:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Programin e USAID për Drejtësi Komerciale, për të pestin vit me radhë ka realizuar Studimin mbi Perceptimin e Korrupsionit në Kosovë. (Selia e Odës Ekonomike Amerikane, ora 13:30)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese BIRN Kosova në bashkëpunim me Zyrën e BE-së në Kosovë shënon Ditën Ndërkombëtare të Verifikimit të Fakteve. (Biblioteka Kombëtare, ora 17:00)

- Promovohet libri “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i autores Dr. Julie Smith. (Libraria “Dukagjini”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Do të bëhet nënshkrimi i Memorandumit të Bashkëpunimit trepalësh mes Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Ministrisë së Mbrojtjes dhe Federatës së Xhudos të Kosovës. (Qendra Nacionale të Xhudos në Pejë, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 28 mars 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektëligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial në Izbicë. (Fshati Izbicë, ora 9:30)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon tryezë të rrumbullakët me temën “Mësimet e nxjerra nga pandemia COVID-19 në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Kryetari i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj dhe kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi në lidhje me Thirrjet elektronike të dërguara nga gjykata themelore në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e KGJK -së, rr. “Luan Haradinaj”, ora 9:30)

- Kryeshefit Ekzekutiv i Inspektoratit Policor të Kosovës Kushtrim Hodaj raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes lidhur me raportin vjetor të punës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe dhe nderime për dëshmorët Enver Duraku dhe Shefki Thaqi. (Të vendi rënies në malet e Gallushes, mbi fshatin Dobërdolan, ora 11:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të vizitojnë BSPK-në dhe Kryetarin e saj, Atdhe Hykolli. (Selia e BSPK, ora 11:00)

- Federata e Xhudos së Kosovës organizon demonstrimin e xhudos në shkollën model “Qamil Batalli” në Prishtinë, i cili ka për qëllim promovimin e këtij sporti si aktivitet jashtëshkollor në shkollat fillore dhe të mesme në Kosovë. (Shkolla “Qamil Batalli” në Prishtinë, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me punën e deritanishme tÑ‘  Komisionit Qeveritar për Njohjen dhe Verifikimin e Statusit të Personave të Dhunuar gjatë Luftës, si dhe aktivitet dhe sfidat e këtij komisioni. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e pozitës së Guvernatorit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

 

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha, do të vizitojnë Aleancën Kosovare të Bizneseve dhe Kryetarin e saj, Agim Shahini. (Aleanca Kosovare e Bizneseve, ora 13:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit zhvillon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore në fushën e teatrit. (Kabineti i ministrit Hajrulla Çeku, ora 14:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)

- Kombëtarja e Republikës së Kosovës mban konferencë për media dhe me pas mbahet stervitja. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)
 
- Kombëtarja e Andorrës mban konferencë për media dhe me pas mbahet stervitja. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:15) 

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 25 mars 2023

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të paraqitet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri. (Selia Qendrore, ora 13:00)

- PSD organizon protestë kundër marrëveshjes së 18 marsit. (Sheshi “Zahir Pajazit”, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)
 

Ngjarjet e datës 23 mars 2023

- Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese merr vendim për publikimin e thirrjes publike për zgjedhjen një gjyqtari në Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

 - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj marrin pjesë në  përmbylljen e ushtrimit ndërkombëtar i kërkim-shpëtimit “Kosova Resolve 2023”. (Kazerma e FSK-së në Pomozatin, ora 9:30)

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Prokurorin e Shtetit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon konferencën për media me temën “Gjykata Kushtetuese konfirmon shkeljen e së drejtës në jetë të Sebahate Morinës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Federata e Futbollit të Kosovës organzion stërvitjen e radhës se Kombëtares së Kosovës para udhëtimit në Izrael. (Kampi Nacional në Hajva, ora 10:45)

- Rektori i UBT-së, Edmond Hajrizi, do të shpalos para mediave bashkëpunimin e ri me gjigantin e teknologjisë EON Reality, për inteligjencën artificiale, e që është investimi më i madh për fushën e shkencës dhe arsimit. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 11:00)

- OJQ Aktiv organizon konferencën “E ardhmja e marrëdhënieve ndëretnike në rajonin e Mitrovicës”. (Selia e OJQ Aktiv në Mitrovicën e Veriut, ora 11:00)

- Mbahet takimi i 228-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Përmes platformës online Zoom, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)

 
 

Ngjarjet e datës 21 mars 2023

 - Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” me përkrahjen e OSBE, KOMF, Terre Des Hommes, SOS Fshatrat e Femijeve, Save the Children, OFAP, UNICEF organizojnë konferencën e dyte nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Melita & Partners mbështet nga USAID Kosovo Compete Activity, SCAAK dhe BERZH organizon konferencën e Kontabilitetit Digjital. (Klan Arena, ora 9:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rendin e ditës të cilin e gjeni të bashkangjitur. (Objekti i KQZ-së, ora 10:30)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Bujqësi FAO do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Pyjeve me temën "Pyje të shëndetshme për njerëz të shëndetshëm". (Parku i Gërmisë në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryesuesi i Bordit të KOSSTI-it, Jeton Mehmeti dhe kryeshefi ekzekutiv, Evatar Zeqiri raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e raportit të auditimit të performancës 'Projektet kapitale të operatorit të sistemit, transmisionit dhe tregut të energjisë elektrike të Kosovës'. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Më rastin e 25 vjetorit të "Epopesë së Dukagjinit" organizon Panairin i Librit me moto 'Libri me Pararojë e Kombit'. (Oborri i Komunës së Deçanit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesën e Bordit të AKP-së, për auditim të procesit të shitjeve direkte në AKP. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Franfonisë përurohet Qendra Frankofone e Punësimit. (Departamenti i Gjuhës Frënge në Universitetin e Prishtinës, ora 11:00)

- Komuna e Deçanit promovon librin 'Komiteti i Deçanit' e autorit Hasan Ukëhaxhaj. (Salla e Kuvendit Komunal në Deçan, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, marrin pjesë në ngjarjen “Kosova Connected”  e cila ka të bejë me shtrirjen e infrastrukturës telekomunikuese brezgjerë në Kosovë. (Shkolla “Rilindja” në fshatin Herticë të Komunës së Podujevës, ora 12:00)

- Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës organizon një takim letrar me krijimet e tyre poetike qe do t'i deklamojnë rreth dyzet poetë. (Lokalet e Lidhjes së Shkritmarëve të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komuna e Deçanit promovon librin 'Fajtori' e autorit Besnik Mustafaj. (Salla e Kuvendit Komunal në Deçan, ora 14:00)

- Panel letrar rreth përkthimit të fundit të veprës Edith Durham nga Jacqueline Dérens, parathënie nga Jean-Arnault Dérens dhe librit 'Përndjekja është profesioni im' nga Eric Emeraux, oficer i lartë dhe ekspert në Tribunalin e Hagës. (Libraria Dukagjini, ora 15:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit Alban Hyseni do të shpalos gjetjet për keqpërdorime dhe dërgimin e lëndës për padi. (Zyrën e Kryetarit Hyseni, ora 16:00)

- Nën përkujdesjen e Shoqatave të Dala nga Lufta e UÇK-së - Dega në Drenas përuron librin “Bekimi, luftëtari i bekuar” i autorit Afrim Hysenaj. (Salla e Kulturës në Drenas, ora 17:00)

- Ambasada e Francës organizon hapjen e Javës së Frankofonisë nga ambasadori Olivier Guerot. (Amfiteatri i Bibliotekës Qëndrore Universitare, ora 18:00)

- Java e Frankofonisë do të vazhdojë me spektaklin nga Belgjika 'Fritland' që është një spektakël prekës i një poeti, fëmijë i një emigranti shqiptar në Belgjikë rreth Fritlandit, dyqanit të famshëm belg të patateve të skuqura. (Termokiss, ora 20:30)

 

Ngjarjet e datës 20 mars 2023

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Konventa e Stambollit: Forcimi i zbatimit në përfundimin e dhunës ndaj grave, dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata e Bankave të Kosovës organzon shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë. (Shkolla "Elena Gjika" në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e parë për prezantimin e monitorimit të Strategjisë së Ujërave për Kosovën 2017-2036 dhe prezantimin e propozimit të Politikave për Menaxhimin e Territorit Rreth Resurseve Ujore në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse do të mbajë konferenca për media në nismë të grumbullimit për dy ndeshjet kualifikuese për Euro 2024 kundër Izraelit dhe Andorrës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Shoqata 'Flaka e Llapit' mbajnë konferencë akademi përkujtimore me rastin e trevjetorit të ndarjes nga jeta të Rifat Blakut. (Salla e teatrit 'Avdush Hasnai' në Podujevë, ora 13:30)

- Kombëtarja e Kosovës fillon edhe përgatitjet për këto dy ndeshje. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 16:00)

- Në kuadërt të edicionit XXIII i Javës së Frankofonisë në Kosovë organzohet aktiviteti 'Street Art, Balkan Trafic', krijim nga dy artistë franko-belgë. (Rr. Sylejman Vokshi, 66 në Prishtinë, ora 16:30)


Ngjarjet e datës 19 mars 2023

- Organizohen garat e ligës së parë për meshkuj në pingpong që do të zhvillohen sipas sistemit me 3 të fituara. (Shkolla Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00).

- Organizohen garat e ligës së parë për Femra në pingpong që do të zhvillohen sipas sistemit me 3 të fituara. (Shkolla Dardania në Pejë, ora 10:00  

- Mbahen garat e ligës së dytë për regjionin e Prishtinës në pingpong  garat që do të zhvillohen sipas sistemit me 3 të fituara. (Salla e pingpongut në pallatin e rinisë dhe sportit, ora 10:00)

- Platforma Liria ka Emër mban konferencën për shtyp. (Hoteli Sirius, ora 14:00) 

 

- Partia Socialdemokrate do të mbajë konferencë për media në lidhje me marrëveshjen e dakorduar në Ohër. (Zyret qendrore të PSD-së, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 18 mars 2023

- Fillojnë garat ekipore edhe në ligen e parë dhe te dyte në pingpong për vitin 2023. (Shkolla Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës do të mbajë konferencë për medie, para premierës së baletit “TIME”, me koreografi nga Taulant Shehu. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 17 mars 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim  zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve, Gabriel Escobar. Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit. (Kabineti i Presidentes, ora 9:00)

- Oda e Mjekëve të Kosovës dhe Spitalet e Përgjithshme të Gjilanit e Prizrenit, nënshkruajnë marrëveshje partneriteti me Spitalet e Përgjithshme të Sllovenisë. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni Ad-hoc për Zhvillimin e Procesit të Vlerësimit Kalimtar, formon grupin punues për shqyrtimin e Projektligjit për Kontrollin e Integritetit të Pozitave të caktuara në Sistemin e Drejtësisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 9:00)

 - Pas takimit, Presidentja Osmani dhe zëvendës Ndihmës Sekretari Escobar, deklarohen për media. (Kabineti i Presidentes, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Zëvendës Ndihmës Sekretarin e SHBA-së, Gabriel Escobar. (Kabineti i kryetarit, ora 10:20 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim zëvendës ndihmës sekretarin për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon ceremoninë e ndarjes së granteve të projekteve të financuara në kuadër të Thirrjes së 3-të për Propozime në kuadër të Programit të Bashkëpunimit Ndërkufitar Mali i Zi - Kosovë 2014-2020. (Hotel Dukagjini, Pejë, ora 12.00)

 

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, pret në takim ministrin e Drejtësisë së Republikës së Shqipërisë, Ulsi Manja. Në takim do të marrin pjesë edhe kryetarët e Odave të Noterëve, Ndërmjetësuesve dhe Avokatëve të të dyja shteteve. (Ministria e Drejtësisë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 16 mars 2023

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit nënshkruan memorandum me Universitetin e Prishtinës i cili ka për qëllim konsultimin dhe hartimin e dokumentit narrativ mbi memorializimin e fëmijëve të vrarë gjatë luftës 1998-1999 në Kosovë. (Kabineti i ministrit Çeku, ora 10:00)

- Komiteti për Politika dhe Financa në Komunën e Rahovecit mban mbledhjen e tretë. (Ndërtesa e Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Unioni i Turizmit të Kosovës nën patronatin e Komunës së Prishtinës organizon edicionin e dytë të Panairit Ndërkombëtar i Turizmit “Kosova 2023”. (Salla “1 Tetori, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim i Projektligjit për çmimin e produkteve medicinale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Komandanti i KFOR-it, Gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia do të viziton Komunën e Malishevës, ku do të pritet nga Kryetari i Komunës, Ekrem Kastrati. (Zyra e Kryetarit të Komunës, objekti i ri i komunës, ora 11:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” bashkë me drejtorin e gjimnazit dhe nxënësit përurojnë “Këndin e miqve të rinj të Amerikës”. (Gjimnazi shoqëror “Ahmet Gashi, ora 11:00)

- Nisma për Ndryshim Paqësor organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve për gazetarë për shkrimet për bashkëjetesën shumë etnike në Kosovë. (Kafe librari Dit’e’Nat në Prishtinë, ora 11:00)

- Sindikata e Re e KEK-ut mban protestë në të cilën do të kërkoj rritjen e pagave për të gjithë punëtorët e KEK-ut. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)  

- Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi i Komunës së Rahovecit mban mbledhjen e dytë. (Salla e kuvendit komunal në Rahovec, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 15 mars 2023

- Mbahet seanca përfundimtare e Elvedina Hajdarit, e mbijetuar e dhunes në familje nga ish burri i saj. (Gjykata Themelore në Drenas, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon konferencën hyrëse të edicionit të dhjetë të Javës së Gruas me mbështetjen e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar dhe dhe Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Sindikata e Re Korporata Energjetike e Kosovës organizon konferencë lidhur me protestën që do të mbahet nesër me kërkesë për ngritjen e pagave për të gjithë punëmarrësit e KEK-ut. (Zyret e BSPK-së, ora 10:00)

- Urgjenca e Prizrenit pranon donacionin e pajisjeve mjekësore, të dhuruara nga KFOR-i Italian. (Urgjenca Prizren, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit  mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr. 62. (Hoteli Grand, ora 12:30)
 

Ngjarjet e datës 14 janar 2023

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon konferencën hyrëse të edicionit të dhjetë të Javës së Gruas me mbështetjen e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar dhe dhe Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Komuna e Prishtinës organizon tryezë të rrumbullakët me ç’ rast do të bëhet prezantimi i dizajnit konceptual për Spitalin e Përgjithshëm të Prishtinës. (Villa Gërmia, ora 10:00)

- Instituti për Promovimin e Metodës Shkencore organizon ngjarjen "Dita e Matematikes - Festivali i Matematikes". (Lokalet e Gjimnazit të specializuar matematikor në Prishtinë, ora 10:00)

- Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë znj.Rozeta Hajdari raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti punën e ministrisë në vitin 2022 dhe planin e punës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Kolegji AAB organizon promovimin e librit "Themeluesi - Lidershipi i Ismail Qemalit", të autorit Evarist Beqiri. (Teatrin Kamertal i AAB-së, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për medie. (Holli i Kuvendit, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu dhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e raportit të auditimit të performancës “Menaxhimi i projektit Bashkimi i qytetit të Ferizajt”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton projekt-akteve të brendshme të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Ministria e Kulturës organizon ndarjen e Çmimit për Vepërj Jetësore "Azem Shkreli" dhe çmimeve tjera vjetore në fushën e letërsisë. (Kabineti i ministrit Harjulla Çeku, ora 13:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban aktivitet. (Te objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, së bashku me krerët e sistemi të drejtësisë, do të nënshkruajnë Deklaratën e Përbashkët të Zotimit për reformën në sistemin e drejtësisë. (Ministrinë e Drejtësisë, ish objekti Rilindja, kati 18, ora 14:00)

 

- Ministri Hajrulla Çeku, do të vizitojë objektin e Gjimnazit të vjetër ‘Ismail Qemali’ në Ferizaj, i cili është djegur sapo kanë filluar ndërhyrjet restauruese në këtë aset. (Objekti i Gjimnazit, oa 16:00)

Ngjarjet e datës 13 mars 2023

- Ministria e Ekonomisë dhe Universiteti “Columbia” në New York do të nënshkruajnë Memorandum të Bashkëpunimit, përmes të cilit Universiteti do të mbështesë Ministrinë e Ekonomisë të Kosovës drejt zbatimit të suksesshëm të Strategjisë së Energjisë përmes përgatitjes së studimeve e hulumtimeve akademike. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 8:20)
 
- Promovohen objektet e përfunduara në Komunën e Malishevës. (Zyra e Kryetarit të Komunës, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë, Këshilli për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe Komisioni Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, organizojnë tryezën me temën “Ndikimi i shërbimeve sociale tek qytetarët në nevojë”. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale mbanë konferencën vjetore “Një dekadë e gjysmë nga decentralizimi - momentet kyçe dhe perspektiva”. (Klan Arena, ora 10:00)

- Republikanët e Kosovës mbajnë konferencë për medie, në lidhje me themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, me moton “Zajednica - Kali Trojan “Serbia”. (Hotel “4 Points by Sharaton”, Marigona Residence, ora 10:00)

- Një grup i specializantëve protestojnë për shkak të anulimit të kujdestarive shtesë nga ana e ShSKUK-së. (Para Administratës së ShSKUK-së, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)
 
 - Komuna e Malishevës përuron Shkollën e Mesme të Lartë “Hamdi Berisha”. (Malishevë, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raporti për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Hapet ekspozita me fotografi nga Betim Bregovina, me titull “Të dua”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar, ora 12:00)

 

- Grupi i Grave Deputete organizon tryezë diskutimi lidhur me politikat e përgjegjshme gjinore për familjen në Kosovë: “Promovimi i lejes së lehonisë në Kosovë: Strategjitë për ndryshim - Përfshirja e dispozitave për Balancin Punë-Jetë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 12 mars 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias. (Kabineti i Presidentes, ora 11:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryetari i Kryeqytetit Perparim Rama mirëpret në vizitë arkitektin e mirënjohur Kengo Kuma i cili konsiderohet si një nga arkitektët më të rëndësishëm bashkëkohorë japonezë. (Ndërtesa e vjetër e Komunës, ora 17:20)
 

Ngjarjet e datës 11 mars 2023

- Fillojnë garat ekipore në pingpong për vitin 2023. (SHFMU "Tefik Çanga" në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare të ekspozitës tematike me titull "Kontributi i Shtetit Amë Shqipërisë për Çlirimin e Kosovës 1998-1999". (Ambientet e Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 12:00)   
 

Ngjarjet e datës 10 mars 2023

- Rinia  e Dragobilit dhe Keshilli i xhamisë për herë të gjasht organizojnë aksionit e dhurimit vullnetar të gjakut në përkujtim të Masakrës Burimit në komunën e Malishevës. (Xhamia e Dragobilit, ora 10:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon ceremoninë e fillimit të gurthemelit të sheshit qendror të Rahovecit. (Rruga “Xhevat Kasapi”, Rahovec, ora 10:30)

- Parlamenti Studentor i Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan organizon tryezë diskutimi, së bashku me parlameentet studentore të Universitetit të Mitrovicës dhe atij të Gjakovës. (UKZ, Salla A34, Gjilan, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 9 mars 2023

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për sanksionet e shënjestruara kundër shkelësve të huaj të të drejtave të njeriut. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 9:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport formon grupin punues për shqyrtimin e Projektligjit për Kinematografinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, shqyrton planin e punës së komisionit për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 9:30)
 
- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë të re plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)   

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 10:00)
    
- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton qytetarët e Leposaviqit për të diskutuar për çështjet e shpronësimit. (Objekti komunal, Leposaviq, ora 10:00)
    
- Diakonie Kosova organizon një prezantim/ligjëratë nga Lutz Besser, ekspert i trauma terapisë nga Gjermania, me temën “Trauma dhe dhuna: Mënyrat e shërimit”. Mer pjesë dhe Joern Rohde, ambasador i Gjermanisë në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë, së bashku me Zyrën e Përfaqësuesit Special të OSBE-së për Luftimin e Trafikimit me Njerëz dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme, do të organizojnë një konferencë mbi rolin e prokurimit publik në parandalimin e trafikimit me njerëz për shfrytëzim në punë në zinxhirët e furnizimit. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)
    
- Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, pret në takim ambasadorin e Francës në Kosovë, Olivier Guérot. (Objekti komunal, Vushtrri, ora 10:15)  
    
- Mbahet manifestimi qendror për shënimin e 10-vjetorit të themelimit të Universitetit Publik “Kadri Zeka” më ç'rast do të ndahet diploma “Student i dalluar”, si dhe mirënjohje për personelin e dalluar akademik dhe administrativ. (UKZ, Gjilan, ora 11:00)
    
- Lëvizja Vetëvendosje, Qendra në Prizren mban konferencë për media. (Zyrat e VV-së në Prizren, ora 12:00)

- Shoqata e Nefrologëve të Kosovës dhe Shqipërisë, në  bashkëpunim me Klinikën e Nefrologjisë në QKUK organizojnë Ditën Botërore të Veshkës. (Hotel Venus, afër QMI -së, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ, oraora 13:30)
    
- Avokati i Popullit, Naim Qelaj, viziton banorët e Komunës së Klinës. Qëllimi i vizitës ka të bëjë me kundërshtimet e qytetarëve për ndërtimin e fabrikës së çimentos në Klinë. (Objekti komunal, Klinë, ora 14:00)

 

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajčák. (Kabineti i Presidentes, ora 14:10)

Ngjarjet e datës 8 mars 2023

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë miraton planin e punës së komisionit për sesionin pranveror 2023. . (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon ceremoninë e hapjes së qendrës “Klasat për Nëna” dhe lanson programin “Kujdesi në Grup në 1000 ditët e para”. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Kolektivi “Marshojme s’festojme organizon manifestimin në rrugë nën thirrjen “Marshojmë s’festojmë për një jetë pa dhunë ndaj vajzave dhe grave”. (Tek Pallati i Drejtesise, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin për projektligjin për ndryshimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Kuvendi i Kryeqytetit të Republikës së Kosovës, do të mbajë seancë solemne me rastin e Ditës ndërkombëtare të Gruas. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 11:00)  

- Komuna e Gjilanit do të bëj zbulimin e shtatores Heroina e Qytetit. (Platoja e Teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 11:00)

- Kryetari i Bordit të Prishtina Mall, Fatmir Zymberi dhe Drejtori Ekzekutiv, Alvaro Antonio Costa mbajnë konferencë për media. (Ambientet e Prishtina Mall, ora 11:00)

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për sanksionet e shÑ‘njestruara kundër shkelësve të huaj të të drejtave tÑ‘ njeriut, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. . (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 12:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës organizon panel diskutimi “Çikat sfidojnë stigmat me zgjedhjet në karrierë”  si dhe hap galeri me piktura të punuara nga nxënësit me moton “Super Çikat”. (Kino Armata, ora 13:30)

- Anëtaret e Bordit të Grave Deputete të Kuvendit të Kosovës, me rastin e 8 Marsit - Ditës Ndërkombëtare të Gruas, mbajnë konferencë për media. (Holli i Kuvendit, ora 14:00

-  Komuna e Gjilanit organizon hapjen e ekspozitës 'Muza'. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

- Me rastin e Ditës ndërkombëtare të Gruas, Ambasada e Francës në Kosovë organizon një rrëfim të aktores dhe feministes franceze Véronique Ataly për ngacmimet në botën e kulturës, pasuar nga leximi i teksteve të Catherine Benhamou "Anna ose vajza e re inteligjente". Sheshi “Mehë Uka” kati VI në Mitrovicë, ora 17:30)

- Organizata Gratë për Vetëvendosje dhe Organizata Rinia për Vetëvendosje mbajnë aktivitet në përkujtim të 66 grave e vajzave të vrara nga femicidi që nga paslufta. (Të shkallët e Teatrit Kombëtar në Prishtinë, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e qendrës së re tregtare dhe rekreative Prishtina Mall. (Prishtina Mall, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e filmit “Tavolina” dhe hapet ekspozita e fotografive për të pagjeturit nga fotografi Artan Korenica, mbështetur nga  Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit. (Muzeu Etnologjik i Kosovës, ora 18:00)

- Komuna e Gjilanit jep premieren e shfaqjes Big Brother - “Vëllai i Madh / Daja i Madh / Halla e Madhe”. (Teatri i qytetit, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 7 mars 2023

- Me rastin e shenimit të 7 marsit, ditës së mësuesit hapet ekspozita e studentëve lidhur me historikun e Abetares dhe librit shqip ndër vite si dhe mbahet simpoziumi shkencor lidhur me mësimet e nxjerra nga vlerësimet e nxjerra nga testet nderkombëtare. (Fakulteti i Edukimit, ora 10:00)

- Komitetit për Komunitete të Komunës së Rahovecit mban mbledhjen e dytë. (Salla e KK- Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës ndajnë 45 bursa të reja për studime master në BE për të rinjtë nga Kosova. (Kino Armata, ora 10:45)

- Ushtruesi i Detyrës, Drejtori i Thesarit Nysret Koc raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e raportit të auditimit të performancës të teknologjisë së informacionit, sistemi për menaxhimin e Pagave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, 11:00)

- OJQ Aktiv publikojnë hulumtimin për pozitën e komunitetit serb në katër komuna në veri të Kosovës dhe komunitetit shqiptar në jug të Serbisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton në parim i Projektligjit për organizimin e tregut për produktet bujqësore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 25 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së” do të zhvillohet ndeshja vëllazërore futbollistike ndërmjet ekipeve të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 13:00)

- Oda Ekonomike Austriake organizon Panairin e Punës se Kompanive Austriake me qëllim të promovimit të punës së kompanive të ndryshme austriake, duke shënuar kështu një ngjarje të rëndësishme për të interesuarit nga Kosova që kanë dëshirë të kyçen në tregun e punës në Austri. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 13:00)

- Përfaqësues nga Policia e Kosovës raportojnë para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione për të diskutuar lidhur me çështjen e luftimit të dhunës në familje, dhuna ndaj grave dhe ngacmimeve seksuale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 14:00)

- Me rastin e shënimit të 7 marsit ditës së mësuesve, Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama do të ndaj mirënjohje për të gjithë mësimdhënësit e shkollave të kryeqyteti të cilët do të pensionohen këtë vit, duke vlerësuar kështu kontributin e palodhshëm që dhanë për edukimin e brezave. (Ambientet e shkollës ''Eqrem Çabej'', ora 15:00)

- Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama bashkë me përfaqësuesit e veteranëve të UÇK-së, do të ndezin flakadanët për të shënuar Natën e Zjarreve në shenjë solidarizimi me ndezjen e Flakadanëve në të gjitha rajonet, duke përmbyllur kështu manifestimin në përkujtim të Epopesë së UÇK-së. (Sheshi “Skënderbe”, ora 18:00)

- Bashkimi Evropian, Ambasada Gjermane dhe Misioni i OSBE-së në Kosovë shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Gruas me shfaqjen e filmit 'Misogjinia në epoken digjitale' me katër gra në dy kontinente të ndryshme. të cilat vendosën ta sfidojnë urrejtjen mizogjene. (Kino Armata, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 6 mars 2023

 - Me rastin e ceremonisë se 10 vjetorit të themelimit të Universitetit Publik "Kadri Zeka" në Gjilan hapet ekspozitë me fotografi të aktiviteteve të ndryshme, që nga themelimi e deri tani. (Ndërtesa e Universitetit në Gjilan, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, me rastin e shënimit të Epopesë së UÇK-së. (Prekaz, ora 10:00)

- Universiteti "Kadri Zeka" në Gjilan organizon simulimin e një seance gjyqësore nga studentët e Fakultetit Juridik në mbikqyrjen e stafit akademik. (Ndërtesa e Universitetit në Gjilan, ora 11:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë solemne lidhur me shënimin e 25 - vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 12:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa merr pjesë dhe mban fjalim në Seancën Solemne të Kuvendit të Republikës së Kosovës, me rastin e shënimit të Epopesë së UÇK-së. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Universteti "Isa Boletini" në MItrovicë shënon 10 vjetorin e themelimit  me ç'rast akademik Minir Dushi do të nderohet me titullin "Doctor Honoris Causa". (Objekti i kampusit universitar në Mitrovicë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia solemne me rastin e 10-vjetorit te themelimit të Universitetit "Fehmi Agani" në Gjakovë. (Shkolla e Muzikës 'Prenk Jakova' në Gjakovë, ora 12:00)

 

- PSD do të mbajë një aksion simbolik pranë objektit të qeverisë në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi dhe planin franki-gjerman. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

Ngjarjet e datës 5 mars 2023

- Kuvendi i Komunës së Gjilanit mban seancë solemne për shënimin e manifestimit 'Epopeja e UÇK-së'. (Ndërtesa e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut të Kosovës organizon Kampionatin Individual të Kosovës për U21 “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj ora 10:00)

- Në nderim të “Epopesë së UÇK-së” dhe në kujtim të Komandantit legjendar Adem Jashari, Familjes Jashari dhe të gjithë dëshmorëve të kombit të rënë për liri, Qeveria e Republikës së Kosovës, më 5, 6 dhe 7 Mars 2023, organizon manifestimin gjithëpopullor. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në Ceremoninë e Rreshtimit të Kuadrateve të FSK-së, me rastin e shënimit të Epopesë së UÇK-së. (Kazerma "Adem Jashari" në Prishtinë, ora 12:00)

- Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës në kuadër të Ditës së Dëshmorëve të Kombit dhe të “Epopesë së UÇK-së” organizon akademi letrare - artistike “Ora e Lirisë” ku këtë herë punimet e tyre do t’i deklamojnë rreth 50 poetë, anëtarë të Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës dhe të tjerë, ndërsa juria letrare do të japë çmimin tradicional letrar “Adem Demaçi”. (Lokalet e LSHK-së në mahallen e Muhaxherëve tek Kulla e zotnisë, ora 12:00)


Ngjarjet e datës 4 mars 2023

- Grupi joformal i Grave Asambliste të Komunës së Prizrenit organzion aktivitetin “Rrezet e Lirisë” për nder të Epopesë së UÇK-së, ku do të prezantohen sukseset e vajzave të dëshmorëve. (Abi Çarshia në Prizren, ora 13:00)

- Boksierët Robin Haxhi Krasniqi dhe Shefat Isufi do të mbajnë një konferencë për medie, pas triumfit në “Audi Dome” në München të Gjermanisë. (Hotel Emerald, ora  13:00)

- Për nder të 33-vjetorit të themelimit të LDK-së në Gjilan, Dega e LDK-së organizon takim me strukturat dhe qytetarët. (Gjimnazi "Xhavit Ahmeti" në Gjilan, ora 14:00)

- Mbahet mbledhje komemorative për kryetarin e Bordit të AKP-së, Nazmi Mikullovci ku do të merr pjesë dhe kryeministri Albin Kurti. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 16:00​)

- Me rastin e shënimit të 10 vjetorit të themelimit të Universitetit Publik “Kadri Zeka” studentët zhvillojnë një vizitë tek Kulla e atdhetarit “Kadri Zeka”. (Gjilan) 

Ngjarjet e datës 3 mars 2023

- Pas grevës, nga punëtorët teknik te 6 shkollave ne komunën e Prishtinës , kryetari i Federatës Sindikale të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës, Perparim Rama. (Kabineti i kryetarit të komunës së Prishtinës, ora 8:30)

- Prishtina REA në bashkëpunim me Komunën e Mitrovicës, dhe projekti “Digital Creative Solution HUB in Mitrovica” e financuar nga UNMIK dhe bashkëfinancuar nga komuna e Mitrovicës orgnizojnë eventin e Certifikimit të ndjekësve të trainimeve nga tri modulet tona:  IT Essentials, Video Postproduction dhe Printimi Digjital e Disenji, nga rajoni i Mitrovicës. (Ambientet e Qendrës Rinore “Diakonia” në Mitrovicë, ora 11:00)

- Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, mban konferencë për media me ç’rast prezanton lansimin e data bazës së re dhe rezultatet e procesit të aplikimit të subvencioneve që ka bërë ministria. (Ndërtesa e Ministrisë për Komunitete dhe Kthim në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- OJQ Aktiv organizon diskutimin 'Bashkëpunimi ndërkufitar kundër trafikimit të qenieve njerëzore' dhe “komunikimi është i rëndësishëm”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim një delegacion të lartë të zyrtarëve e bizneseve të ndryshme amerikane të organizuar nga Zyra e Partneriteteve Globale e Departamentit amerikan të Shtetit. (Kabineti i Presidentes, ora 12:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Malishevës fillon lirimin e hapësirës publike përgjatë rrugës “Ibrahim Mazreku” në Malishevë

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)