04 Qershor 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 qershor 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të debatohet për situatën në veri të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Qendra për karrierë dhe alumni e Universitetit të Prizrenit organizon Panairin e Punës dhe Karrierës. (Galeria Shopping Mall, ora 10:00)

 - Organizohet përurimi i bustit të heroit Adem Ukëhaxhaj. (Fshati Carrabreg, pranë Ambulantes  ora 10:30)

- Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut në bashkëpunim me Komunën e Hanit të Elezit dhe Bashkësinë Islame të Hanit të Elezit, organizojnë aktivitetin e dhurimit të gjakut. (Qendra e Kulturës "Imri Curri" në Han të Elezit, ora 11:00)

- Organizata Plus Kult organizon promovimin e krijimtarisë letrare të poetit Ahmet Pllana, në shenjë të 50 Vjetorit të krijimtarisë. (Salla e Plus Kult në Shtëpinë e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në sallën e Asamblesë Komunale organizohet Akademi Përkujtimore kushtuar atdhetarit, Adem Ukëhaxhaj. (Asamblea Komunale e Pejës, ora 14:00)

- Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizon promovimin e antologjisë poetike "Girl of Monday",  e cila vjen në tri gjuhë: shqip, holandisht dhe anglisht. (Objekti i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, ora 18:00)


Ngjarjet e datës 1 qershor 2023

- Komiteti Ndërministror për të Drejtat e Fëmijëve mban takim, për të shënuar 1 Qershorin – Ditën e Fëmijëve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 9:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” organizon Konferencën Vjetore Shkencore Ndërkombëtare “Shkenca dhe teknologjia në promovimin e jetës së njeriut” AC UKZ 2023. (Kampusi i Universitetit, Gjilan, ora 9:00)

- Mbahet takimi i parë i Komitetit për Administrimin e Tokës dhe Infrastrukturën Kombëtare për Informacion Hapësinor. (Hotel Emerald, ora 9:30)  

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me Organizatën “Save the Children” dhe grupe të fëmijëve, lidhur me shënimin e Ditës së Fëmijëve për të biseduar lidhur me Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës, të arriturat dhe sfidat në procesin e monitorimit të ligjit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve, do të bëhet përurimi çerdhes për fëmijë në Kurshë të Madhe. (Fshati Krushë, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit përuron dy çerdhe të reja: në Krushë të Madhe (10h) dhe në Ratkoc (11:30). (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, për nder të Ditës së Fëmijëve organizon një varg aktivitetesh. (Qyteti i Lipjanit, ora 10:45)

- Hapet Qendra Rekreative “DUJE” për personat me sindromën Down dhe Autizëm, e financuar nga “Fondacioni Valon Vataj”. (Pranë Palestrës Sportive “13 Qershori”, Suharekë, ora 11:00)  

- Drejtoria Rajonale e Policisë në Ferizaj mban aktivitet për shënimin e “Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve”. (Sheshi “Adem Jashari”, Ferizaj, ora 11:00)

- Në shenjë respekti e kujtimi të përjetshëm të vrasjes së 1432 fëmijëve shqiptarë, të vrarë e të masakruar nga Serbia fashiste, studentet e fakultetit të edukimit të Universitetit të Prishtinës organizojnë marrsh me rastin e Ditës Botërore të Fëmijëve. (Nisja nga Katedralja 'Nënë Tereza', ora 11:40)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të takohen me nxënës nga komuna të ndryshme të Kosovës. (Vila Gërmia, ora 12:00)

- Në 25 vjetorin e rënies në altarin e lirisë të dëshmorit Blerim Dervishaj, Shoqata Bjeshkatare "Blerim Dervishaj", organizon aktivitetin vullnetar "Ta pastrojmë Irzniqin". (Fshati Irzniq. ora 12:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale viziton Klinikën e Pe*diatrisë, për t’u njohur për së afërmi me punën dhe sfidat e kësaj klinike. (Klinika e Pediatrisë, QKUK, ora 12:30)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me AZhR - Jug bëjnë lansimin e skemës së granteve për përkrahjen e ndërmarrjeve ekzistuese. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 14:00)

- Promovohet libri kroatisht - shqip me poezi i autorit Nedjeljko Špilek. (Biblioteka Kombëtare në Prishtinë, ora 14:00)

- Ministria e Kulturës organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e artit pamor, respektivisht çmimeve në fushën e kinematografisë. (Kabineti i Ministrit Hajrulla Çeku, ora 14:00)

- Promovohet libri 'Bekim Ibrahimi - mbi katër dekada në artin e muzikës' i shkrimtarit e poetit Jahe Fida. (Biblioteka Komëtare, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 31 maj 2023

- Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor RYCO në partneritet me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës dhe Deutsche Welle, mbajnë konferencën përmbyllëse të ciklit të dytë të programit “Transmetuesit e Paqes: Fuqizimi i gazetarëve të rinj si raportues të paqes”. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 9:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektëligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike shënon Ditën Botërore pa Duhan me moton “Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan”. (Ndërtesa e Institutit, ora 10:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” do të ndërmarrë aksion për shkyçje në tri objekte banesore në Prishtinë. (Nisja e organizuar nga objekti i KRU “Prishtina”, Emshir, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla salla C 301, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, raporton në Komisionin për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare, të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Promovohet libri "E vërteta e aktorit" e autorit Naim Berisha. (Amfiteatri i Bibliotekes Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, mban konferencë për medie lidhur me situatën aktuale në veri. (Selia e LDK-së te Qafa, ora 13:30) 

Ngjarjet e datës 30 maj 2023

- Fondacioni Kosovar për Lidership në bashkëpunim me Universitetin James Madison dhe Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë konferencës së katërt me radhë “Ndërtimi i Paqes së Qëndrueshme dhe Prosperitetit në Ballkan dhe Europën Juglindore përmes Lidërshipit të Fortë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

-  Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektëligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Akademia Tempulli së bashku me Asociacionin Kosovar të Motorizimit fillon aktivitetin e garave me biçikleta në kuadër të projektit Rivista Shkollore “Siguria në Rrugë 2023”. (Sheshi Xhorxh Bush në Prishtinë, ora 10:00)

- Shoqata e Neurologjisë së Kosovës dhe Klinika e Neurologjisë së QKUK-së organizojnë konferencën e Ditës Botërore të Sklerozës Multiple 2023. (Four Points by Sheraton në Marigona Residence, ora 10:45)  

- Anulohet - Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës ogranizon Ditën e Vizitorëve të Shquar të ushtrimit më të madh ndërkombëtar ushtarak në rajonin e Ballkanit, “Defender Europe '23”, që mbahet në Babaj të Bokës. (Aeroporti i Gjakovës, ora 11:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajë konferencë për medie. (Ndërtesa e MASHTI, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare, të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2022 si dhe voton raportin vjetor të performances së Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Punëtorët teknik dhe ata fizik të Spitalit të Gjilanit protestojnë para Drejtorisë së Spitalit, për ngritje të pagës. (Spitali i Gjilanit, ora 12:00)

- Anulohet - Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani iu adresohet ushtarakëve të  “Defender Europe ‘23”. (Babaj të Bokës, ora 14:20)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin radhës me temën Përdorimi i gjuhës së urrejtjes nga politikanët: Çfarë ndikimi ka tek qytetarët?. (Libraria “Dukagjini”, 17:00)

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 27 maj 2023

 - Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, pret 20 Ambasadorë të huaj të akredituar në Republikën e Kosovës, me të cilët do të zhvilloj edhe një shëtitje në qytetin e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 9:15)

- Banorët e lagjës Gezim Sahiti në Ferizaj mbajn një konferencë të rëndësishme në lidhje me zhvillimet aktuale në lagje ku edhe me pas do të dalin në rrugë për të shprehur mosmarrëveshjen e tyre me zbatuesit e ligjit, i cili ka filluar të vendosë pllakën kryesore të ndërtesës pa pritur përgjigjen përfundimtare të institucioneve të nivelit të dytë. (Ferizaj, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës – Dega Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, Gjilan, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së ekspozitës: Through the Lens of Reading: Rrëfenjë e dy qyteteve”, nga Klea Ismaili dhe Mondi Dauti. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Nis edicioni i 10-të i festivalit të teknologjisë në Ballkan “Doku Tech”. (Salla e kuqe të Pallatit të Rinisë, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se Ipaint Kosova e cila është një studio arti, ku mund të mësoni të pikturoni me një proces të thjeshtë hap pas hapi të gjithë duke u argëtuar. (IPaint Kosova Studio në Arbëria 3, Agron Berisha 18, mrapa MiniMax, ora 17:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës - Dega në Pejë feston 23-vjetorin e themelimit. (Hotel “Dukagjini” në Pejë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 26 maj 2023

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla takohet me ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmanin. (Objekti i MPJD-së, ora 9:00)

- Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese bën intervistimin e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në hapjen e Odës Nordike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës për Çështje të Pakicave dhe Drejtat e Njeriut, Emilija Rexhepi, organizon takimin konsultativ ku do të diskutohet rreth Ligjit për persona me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i cili është edhe kryesues aktual i OSBE-së. (Kabineti i Presidentes, ora 10:25 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal mban dëgjim Publik për Projektligjin për Zhvillim Rajonal të Balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, merr pjesë në Ditën Përkujtimore të Operacionit “Shigjeta” të UÇK-së. (Kinema “Lumbardhi” në Prizren, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, nën detyrën e kryesuesit të OSBE-së. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:20)

- Fondacioni “Hasan Prishtina” mundëson shfaqjen e premierës së filmit dokumentar “Gjurmëve të Hasan Prishtinës”. (Britisch School of Kosova, ora 12:45)

- Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj bën homazhe në kompleksin e varrezave të martirëve të Lagjes së Trimave në 24 vjetorin e masakrës së Tususit.  (Lagja e Trimave, ish Tusus, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, bënë shpërndarjen e certifikatave për kandidatët të cilët e kanë kaluar Provimin e Jurisprudencës. (Ndërtesa e ministrisë, Ish-objekti Rilindja, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, viziton Akademinë e Kosovës për Siguri Publike, Vushtrri. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 14:30)

- Fakulteti i Arteve i Universitetit të Prishtinës do të jetë nikoqir i edicionit të trembëdhjetë të ngjarjes së përbashkët  kulturore, “Ura me tri harqe”, e të tri institucioneve shqipfolëse të arsimit të lartë: Universiteti i Arteve- Tiranë, Fakulteti i Arteve i Universitetit të Tetovës si dhe Fakulteti i Arteve i Universitetit të Prishtinës. (Amfiteatri i ri i Biblotekës Universitare, ora 19:00)

- Teatri “Avdush Hasani” shfaqë premierën e dytë për këtë vit të autorit Mehmet Kraja të emërtuar ''Rekuiem''. (Teatri në Podujevë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 25 maj 2023


 - Ministria e Ekonomisë, në bashkëpunim me USAID-in, organizojnë konferencën e para-ofertimit për ankandin solar 100 MW në të cilën do të ketë prezantime shpjeguese për ankandin, diskutime në panel e video informuese ku edhe do të marrin pjesë kryeministri Albin Kurti, ambasadori amerikan, Je­ff Hovenier etj. (Hotel “Emerald”, ora 8:30)  
    
- Betohet kryetari i ri i Zveçanit, Ilir Peci. (Shkolla e fshatit Boletin, ora 10:00)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)
    
- Betohet kryetari i ri i Zubin Potokut, Izmir Zeqiri. (Fshati Çabër, ora 10:00)

- Për nderë të 25 majit ditës së dëshmorëve dhe fillimit të luftës forntale në Strellc të Epërm, fshatarët dhurojnë gjak "Strellci dhuron Gjak". (Sheshin Ismet Ukaj, Strellc, ora 10:00)
    
- Anulohet - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca pret në takim Komisionerin e BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Olivér Várhelyi. (Kabineti i kryetarit, ora 11:10 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Presidentja Vjosa Osmani e pret në takim komisionerin për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Oliver Varhleyi. (Kabineti i presidentes, ora 12:00 - Mediat e interesuara për ta përcjellë takimin duhet të jenë në Presidencë, ora 11:30)  

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, takon komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim të Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi. MeMedietund të marrin pamje në oborrin e ndërtesës së Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:45)  

- Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Kosovë organizon konferencë për media me temë: “Tatimin mbi pronën e paluajtshme”. (Zyret e Dhomës së Tregtisë, ora 13:00)

- Betohet kryetari i ri i Leposaviqit, Lulzim Hetemi. (Bistricë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 24 maj 2023

 - Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në konferencën “Java e Zhvillimit të Qëndrueshëm në Kosovë”. (Klan Arena, ora 9:20)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencë për medie ku do të prezantohet Indeksi i Transparencës për qeverisjen komunale për vitin 2022. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim mban konferencë për media. (Zyrat e ORCA-s, ora 10:00)    
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere e shqyrton Raportin Vjetor Financiar për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së Dega në Deçan përkujton 16 dëshmoret e Batalionit Gardist Shkëlzen Haradinaj. (Kompleksi i varrezave në Gllogjan, ora 11:00)

-  Universum International College organizon “Panairin Akademik dhe Festivalin e Qëndrueshmërisë së Modës". (Universum International College, ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin me amendamente për Projektligjin për Institutin e Krimeve të Kryera gjatë Luftës në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora  12:30)

- Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së Dega në Deçan takohet me bashkëluftetar të Batalionit Gardist Shkëlzen Haradinaj. (Banan Split, ora  12:30)
    
- Kuvendi i Kosovës mban seancën plenare me pikat e papapërfunduara të seancave të kaluara. (Kuvendi i Kosovës, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit në bashkëpunim me AZHR Jug mban takim informues lidhur me grantet e ofruara për biznese nga Ministria e Zhvillimit Rajonal për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 13:00)
    
- Komuna e Vushtrrisë bën përurimin e shëtitores së qytetit. (Vushtrri, ora 13:00)  

- Familja Zymberi nga fshati Sllupçan përkujton 10 martirët e Familjes Zymberi të vrarë gjatë luftës së viti 2001.  (Varrezat e dëshmorëve në Sllupçan, ora 15.00)
    
 
     

Ngjarjet e datës 23 maj 2023

- Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë vazhdon gjykimi në rastin Thaçi dhe të tjerët. (Hagë, ora 9:00)    

- Këshilli për Zhvillim të Qëndrueshëm, në Kuvendin e Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me UNFPA-në mbajnë konferencën rajonale: Perspektiva parlamentare për barazinë gjinore dhe qëndrueshmërinë demografike në Ballkanin Perëndimor. Merr pjesë kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:30)  
    
- Agjencia Kadastrale e Kosovës, organizon takim koordinues ndërinstitucional me kryetarët e komunave të Kosovës, ku do të diskutohen zhvillimet e fundit, planet dhe objektivat në fushën e Kadastrit, Pronës dhe Infrastrukturës Kombëtare të Informacionit Hapësinor në Republikën e Kosovës. (Hotel “Emerald”, ora 9:30)  

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencë për media ku do të prezantohen vlerësimet lidhur me Reformën Zgjedhore, pas projektligjit të propozuar nga Komisioni Ad-Hoc. (Zyrat e KDI-së, ora 10:00)  

- Instituti Riinvest mbanë konferencë në lidhje me “Korniza institucionale dhe rregullative (politikat dhe procedurat) për rritjen e burimeve dhe administrimit të financave të kërkimeve dhe inovacioneve në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
   
- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta dhe Projektligjin pÑ‘r Kinematografinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)    

- Mbahet takimi i 230-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i KPK-së, ora 10:00)
    
- Shoqata e Onkologëve të Kosovës, në bashkëpunim me përfaqësuesen Kosovare të Euromelanomës, organizon fushatën ndërgjegjësuese për Melanomën. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)
    
- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së bënë intervistimin e  kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:30)
    
- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për medie. (Oborri i Kuvendit, ora 11:00)  
    
- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike bënë shqyrtimin e Raportit vjetor të performances së Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)
 
- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim bënë shqyrtimin e Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mjekësinë ligjore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
    
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim James Heappey, Ministër i Shtetit për Forcat e Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar. (Kabineti i Presidentes, ora 13:30 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)  
    
- Shoqata e Onkologëve të Kosovës, në bashkëpunim me përfaqësuesen Kosovare të Euromelanomës, organizon ligjëratë rreth parandalimit dhe trajtimit të melanomës. (Hotel “Four Points by Sheraton”, ora 14:00)
      
- Mbahet koncerti i mbylljes së edicionit të 22-të të Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës – ReMusica Festival 2023. (Pallati i Rinisë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 22 maj 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, cakton prioritetet me të cilat shteti duhet t’i përmbushë pas përfshirjes së Konventës për të Drejtat e Personave me Aftësi tÑ‘ Kufizuar, në Kushtetutën e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:30)    

- Në kuadërt të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë mbahet Kuizi gjerman i cili teston njohuritë tuaja rreth Gjermanisë në kuizin interaktiv në Goethe Zentrum në Prishtinë. (Goethe Zentrum Prishtina, ora 10:00)

- Në 24-vjetorin e masakrës në Burgun e Dubravës, bëhen homazhe në nderim të të vrarëve, të plagosurve dhe të mbijetuarve të kësaj masakre. Merr pjesë dhe kryeministri Albin Kurti. (Qendra Korrektuese e Dubravës, ora 10:00)

- Universum International College mban konferencën "Ekonomia qarkore dhe qëndrueshmëria" e organizuar nga Komuniteti LogEx në kuadër të Javës së Ekonomisë Qarkore 2023 me temën "Partneriteti për Qarkullim". (Universum International College, ora 10:00)

- Akademia e Shkencave dhe Arteve promovon librin e Arsim Bajramit "Gjenocidi i Serbisë në Kosovë - aspekte juridike". (Ndërtesa e Akademisë, ora 11:00)
    
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:00)

- Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci merr pjesë në ceremoninë e certifikimit të këshilltarëve të karrierës të organizuar nga Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur. (Hotel Sirius- ora 13:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim një delegacion të Kongresit amerikan të përbërë nga Senatorët Chris Murphy dhe Gary Peters. (Kabineti i Presidentes, ora 13:15)
    
- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters. Pas takimit do të ketë deklarim për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Hapet ekspozita: Graphic Novels mbi gjuhën dhe shumëgjuhësinë nga studentët e artit në Universitetin e Prishtinës ku për një javë të tërë, novelisti grafik gjerman Sebastian Lörscher punon me studentë për të krijuar tregime të shkurtra grafike. (Kino Armata, 17:00)
    
- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në kuadër të ‘’Javës së Bibliotekës’’, merr pjesë në hapjen e Bibliotekës së Adem Demaçit. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 18:00)

- Shfaqen filma të Shkurtër Austriak të cilët përmes çmimeve dhe sukseseve në festivale kualifikohen për pjesëmarrje në Çmimin e Filmit Austriak në kategorinë "Filmi më i mirë i shkurtër". (Kino Armata, ora 19:00)

- ChopinPianoFEST Prishtina sjell 3 pianistë të skenave botërore. ( Amfiteatri i Ri i Bibliotekës Universitare, ora  20:00)

Ngjarjet e datës 21 maj 2023

- Inaugurohet shtatorja e heroit të kombit Faruk Kamer Elezi për nder të 25 vjetorit të rënies heroike në altarin e lirisë. (Sheshi "Faruk Elezi", përball shtëpisë së shëndetit në Klinë, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës organizon ceremoninë e hapjes së ushtrimit më të madh ndërkombëtar ushtarak në rajonin e Ballkanit, “Defender Europe '23”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 11:30)

- Federata e boksit e Kosovës organizon finalen e turneut tradicional ndërkombëtar i 15-ti me rradhë "Lah Nimani". (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 12:00)

-  Prishtina Talks! organizon diskutimin me temë "Liberalizmi, Islami dhe populizmi nacionalist" me Abdal Hakim Murad (Timothy Winter). (Hotel Swiss Diamond, ora 18:00)

- Mbahet koncert i orkestrit së të rinjve të Kosovës dhe orkestrit simfonik të Shkollës së Muzikës Lichtenberg "Përjetoni një vepër muzikore klasike dhe një bashëveprim vërtetë të veçantë gjermano-kosovar!". (Salla e Kuqe në Prishtinë, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 20 maj 2023

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, mban fjalë hyrëse në Konferencën “Diaspora Flet 2023”. (Kuvendi i Kosovës, ora 9:30)

- Mbahet Mbledhja II e Këshillit të Përgjithshëm të organizatës Gratë për Vetëvendosje! (Fakulteti i Arkitekturës, salla Modelariumi, afër Ministrisë së Arsimit, ora 10:00)   

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë mirëpret Grupin e Diasporës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:40)

- Shtëpia e Evropës, në kuadër të aktiviteteve për shënimin e Ditës së Evropës, organizon një punëtori për artet pamore. (Shtëpia e Evropës, ora 11:00)  
    
- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia e AAK-së, ora 12:00)

- Me rastin e 15-vjetorit të marrëdhënieve zyrtare diplomatike gjermano-kosovare, Ambasada Gjermane së bashku me organizata dhe institucione të shumëta gjermane dhe me lidhje gjermane në Kosovë do të organizojnë një “Street Show”. (Sheshi “Zahir Pajaziti", ora 13:00)

Pjesëmarresit e konferencës 'Diaspora Flet' zhvillojnë një vizitë në Konferencën e Zhvilluesve Shqiptarë. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 15:30)

- Mbahet ceremonia e përmbylljes se konferencës 'Diaspora Flet' si dhe behët pritja e organizuar nga Komuna e Prishtinës. (Lapidariumi i Muzeut, ora 17:00)

- Kosova Tango organizon për herë të parë Maratonën e vogël ku Orkestra Tango Pirolo Kosova nga Gjakova, do të luajë live për herë të parë në një milonga në vendlindjen e tyre - me një ftesë të ngrohtë për të gjithë interesuarit për të dëgjuar dhe për të përjetuar nga afër botën magjepsëse të tangos. (Hotel Pashtriku, ora 18:00)

- Kori Siparantum do të performojë në në qytetin e Pejës në të cilin do të paraqitet vepra e kompozitorit Vasil Tole, "Hajde, Hajde", si dhe "The Elegy for the Corona Victims" e kompozitorit Memli Kelmendi, me tekst të Shqipe Malushit. (Kinema Jusuf Gërvalla, ora 20:00)
 

 

Ngjarjet e datës 19 maj 2023

- Pjesëmarrësit e konferencës “Diaspora Flet”  organizojnë ushtrime në mëngjes për adhuruesit e natyrës dhe sportit me Mrika Nikqi. (Parku i Gërmisë, ora 6:30)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në konferencën “Diaspora Flet”. (Klan Arena, ora 9:00)
 
- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, shënon Ditën Botërore të Metrologjisë. (Hotel “Emerald”, ora 10:00)

- Unioni Afarist i Preshevës, Bujanovcit dhe Medvegjës viziton Aleancën Kosovare të Bizneseve. (Zyret e AKB-së, Tophane, ora 10:30)

- Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese bënë testimin me shkrim i kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në përurimin e termocentralit diellor me kapacitet 150 MW në fshatin Bec të Gjakovës. (Fshati Bec, ora 11:00)

- AVONET dhe banorët e lagjes Gëzim Sahiti do të organizojnë një performancë në dy pika të rëndësishme të qytetit në lidhje me problemin e lejeve të ndërtimit dhe mungesën e veprimeve nga Prokuroria Themelore në Ferizaj. (Para Komunës së Ferizajt në ora 11:00 dhe tek Prokuroria Themelore në Ferizaj, ora 11:30)

- Promovohet libri i ish të burgosurit Asllan Selimi, “Tmerri ka emër” me kujtime nga lufta, burgu, gjykimi, dënimi dhe masakra në burgun e Dubravës. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet hapja e programit të Ambasadës së Mbretërisë së Holandës, për nder të 15-vjetorit të vendosjes së raporteve diplomatike me Republikën e Kosovës. (Ish-biblioteka “Hivzi Sylejmani”, ora 13:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian, në kuadër të aktiviteteve për Ditën e Evropës, organizon punëtorinë “Tradita e thurjes”. (Shtëpia e Evropës, Mitrovica e Veriut, ora 15:00)  

- Zyra e Bashkimit Evropian në kuadër të aktiviteteve për Ditën e Evropës, mban aktivitetin “Harmoni në lëvizje: Një përvojë në joga”. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 18 maj 2023

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione shqyrton Projektligjin për aderimin në Marrëveshjen për Statusin dhe Funksionet e Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 22-të i Panairit Ndërkombëtar “EXPOKOS”. (Salla 1 Tetori në Prishtinë, ora 10:00)
    
- EULEX-i prezanton Raportin Monitorues të tij për Aplikimin e Lirimit me Kusht në Kosovë, i cili e mbulon periudhën prej muajit mars 2022 deri në shtator 2022. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve-2023, Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore organizon ligjëratë publike. (Grand Hotel Prishtina, ora 11:00)
    
- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mbledhjen e radhës. (Objekti i KGjK-së, ora 12:00)

 

- Organizata GERMIN organizon edicionin e tretë të konferencës më të madhe të disaporës shqiptare - “Diaspora Flet” në Prishtinë. (Klan Arena, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 17 maj 2023

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci merr pjesë në Forumin e parë banesor të boronicës në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:30)  

 Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrtimi i Vendimit të Qeverisë së Kosovës për shkarkimin e znj. Kimete Gashi, anëtare e Organit Shqyrtues të Prokurimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)
    
- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për medie. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)  

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal voton raportin vjetor të Radio Televizionit të Kosovës, për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton vendimin e Qeverisë për shkarkimin Kimete Gashi, anëtare e Organit Shqyrtues të Prokurimit etj. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)
    
- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Jabllanicës”. (Jabllanicë, Gjakovë, ora 11:00)
    
- Mbahet akademi përkujtimore në nderim të të rënëve në Betejën e Jabllanicës. (Jabllanicë, Gjakovë, ora 12:00)

- Konstituohet Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së për përzgjedhjen e anëtareve për bordin e RTK-së. Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Misioni i OSBE-së në do të publikojë të mërkurën Udhëzuesin për punë efektive të mekanizmave koordinues komunal kundër dhunës në familje të mbështetur nga Qeveria e Francës. (Hotel Sirius, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 16 maj 2023

- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë organizon konferencën finlandezo-kosovare “Zhvillimi i ekosistemit  të bizneseve fillestare (start-up) dhe inovacionit”. (Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, ora 9:00)

- Më Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë vazhdon gjykimi në rastin “Thaçi dhe të tjerët”. (Hagë, ora 9:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci merr pjesë në ceremoninë e Themelimit të Shoqatës së Miqësisë Austriako-Kosovare. (Hotel Emerald, ora 9:30)  

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrtoni Projektëligjin 08/L-200 për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla N303 ora, 10:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, Koordinatorja për Zhvillim e OKB-së, Arnhild Spence marrin pjesë në prezantimin e procesit hartues të Strategjisë Shtetërore për Rini 2024-2032 dhe Planit të Veprimit 2024-2026. (Hotel Sirius, ora 11:00)  

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin për lexim të dytë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit si dhe Shqyrtimi i Raportit vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) për vitin 2022.  (Ndërtesa e Kuvendit,  salla N10, ora 11:00)

- Universiteti i Prishtinës ndan titullin “Doctor Honoris Causa”, për prof. Sean Murphy. Titulli i nderit i ndahet për rolin e tij në avancimin e paqes dhe drejtësisë përmes të drejtës ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Opinionin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën. (Amfiteatri i Fakultetit Juridik, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat financiare  vjetore të Këshillit Prokurorial të Kosovës, për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla N302, ora 11:30)   

- Anëtaret e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohen me Ambasadorin e Republikës së Federale të Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)  

- D4D në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung mban panelin e diskutimit “Fondi Sovran i Republikës së Kosovës: A ekziston potenciali për menaxhim të sukseshëm të aseteve shtetërore dhe si ndikon në zhvillim ekonomik?. (Libraria “Dukagjini”, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 15 maj 2023

 - Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shënon ditën ndërkombëtare të familjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)
 

- Kuvendi i Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Asamblenë Parlamentare të Frankofonisë, Rrjetin e Grave Parlamentare të Asamblesë Parlamentare të Frankofonisë dhe me mbështetjen e Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, do të jetë nikoqir i seminarit “Promovimi i një parlamenti me ndjeshmëri gjinore”. (Salla plenare e Kuvendit, ora 10:00​)


- Mbahet takimi koordinues ndërmjet kryeministrit Albin Kurti, ministrave dhe zëvendësministrave nga kabineti qeveritar dhe kryetarëve të​ Komunave. (Ndërtesën e Qeverisë, salla P38, ora 10:00)
    
- Komisioni Ad-hoc për Zhvillimin e Procesit të Vlerësimit Kalimtar diskuton lidhur me punën dhe mandatin e Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)
    
- Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, pret ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, József Bencze. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 10:00)
    
- SHHBK “Nënë Terezë” në Prishtinë, në partneritet me Qendrën për Regjionalizëm në Novi Sad, organizojnë konferencën fillestare të projektit “Zhvillimi i mëtejshëm i Dialogut Civil ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”. (Hotel Afa, ora 11:00)

- Qendra për Hulumtime Psiko-Sociale dhe Mjekësore organizon marshin e parë ndërgjegjësues për Shëndetin Mendor në Kosovë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Në kuadër të Ditëve te Gjuhës Gjermane mbahet mbahet Piknik poetik. (Qendra për Praktikë Rrëfyese në Prishtinë, ora 17:00)
    
- Anëtari i Parlamentit Evropian, Lukas Mandl, i cili është Doctor Honoris Causa i Universitetit Publik “Kadri Zeka” në Gjilan, mban ligjëratë me temën “Kosova dhe Bashkimi Evropian – Sfidat dhe e ardhmja”. (Universiteti i Gjilanit, Amfiteatri B02, ora 18:30)

- Në kuadër të Ditëve te Gjuhës Gjermane mbahet mbrëmje karaoke me plot muzikë gjermane! (Beer Garden në Prishtinë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 13 maj 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Administratoren e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar USAID, Samantha Power. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00 - mediat duhet të jenë të pranishme, ora 7:40)

- Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, dhe drejtori i Investimeve Kapitale, Krenar Xhaferi, inspektojnë nisjen e fazës së dytë të punimeve për rikonstruktimin  e rrugës “Nekibe Kelmendi”. (Te Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Federata e Pingponut të Kosovës do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U17. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Instituti Kanadez i Teknologjisë organizon Konferencën Studentore “Teknologjia e Informacionit, Inovacioni dhe Ekonomia”. (Hotel Garden, ora 10:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencë për medie “Sfidat në sundimin e ligjit në Kosovë: Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial dhe vlerësimi qytetar ndaj këtyre institucioneve”. (Zyra e GLPS, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian, në kuadër të aktiviteteve për shënimin e Ditës së Evropës, mundëson falas për fëmijët shfaqjen “Pula klloçkë e abës loçkë”. (Teatri “Dodona”, ora 12:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 12:00)

- Në kuadër të Konferencës Studentore “Teknologjia e Informacionit, Inovacioni dhe Ekonomia”, mbahet diskutimi me përfaqësues të bizneseve, me temën “Teknologjitë në zhvillim dhe ndikimi i tyre i mundshëm në ekonomi”. (Hotel Garden, ora 13:00)  

- Në kuadër të Ditëve te Gjuhës Gjermane mbahet panel diskutimi me Dr. Alexandra Millner si pjesë e Polip - Festivalit të Letërsisë për të mësuar më shumë për "Grupin e Vjenës" dhe punën e tyre në historinë e letërsisë. (Polip - Festivali i Letërsisë në Prishtinë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 12 maj 2023

- BIRN mban konferencën rajonale “Arkivat dhe Parandalimi i Konflikteve: Mësime nga e kaluara, Vizione për të Ardhmen”.  (Hotel “International”, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në kuadër të aktiviteteve në shënimin e Ditës së Evropës, organizon panel diskutimi me të rijnë nga Gjakova me temën “Shkathtësitë për të ardhmen”.(Pallati i Kulturës, Gjakovë, ora 10:00)  

- Ministria e Shëndetësisë organizon promovimin e Manualit të Parë të Procedurave Standarde të Infermierisë në Kujdesin Parësor Shëndetësor. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit “Performaca e sistemit Prokurorial dhe Gjyqësor në zgjidhjen e lëndëve të korrupsionit gjatë vitit 2022”. (Zyra e Lëvizjes FOL, rruga Andrea Gropa, ora 11:00)  

- Zyra e Bashkimit Evropian në kuadër të aktiviteteve në shënimin e Ditës së Evropës, organizon Panairin e shkathtësive. (Pallati i Kulturës, Gjakovë, ora 13:00)  

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, presin në takim Administratoren e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Samantha Power. Së bashku, shpallin ankandin e parë për parkun me energji solare me kapacitet prej 100MW. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-38, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 11 maj 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 7:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet mbasadorin e Republikës së Francës në Kosovë, Olivier Guérot. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me Shefin e Misionit të OSBE-së në Kosovë, Michael Davenport marrin pjesë në tryezën e organizuar nga AAPSK për të diskutuar mbi rëndësinë e bashkërendimit dhe bashkëpunimit ndërmjet institucioneve në menaxhimin e pasurive të sekuestruara dhe të konfiskuara. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Sllovenisë mbi ekstradimin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Në kuadër të Ditëve te Gjuhës Gjermane, Departamenti i Gjuhës Gjermane i Universitetit të Prizrenit i hap dyert për vizitorë. (Biblioteka Austriake në Universitetin e Prizrent, ora 10:00)  

- Në kuadër të aktiviteteve në shënimin e Ditës së Evropës, Zyra e Bashkimit Evropian organizon panel diskutimi me të rijnë nga Prizreni me temën “Shkathtësitë për të ardhmen”. (Parku i Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren, ora 10:00)  

- Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) dhe Programi për Popullsi dhe Zhvillim mbajnë diskutimin “Ulja e fertilitetit në Kosovë: Çka po ndodh dhe çka mundemi të bëjmë?. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

- Instituti Kombëtar Demokratik mban diskutimin “Siguria kibernetike: A është dezinformimi kërcënimi i radhës?”. (Hotel Swiss Diamond, 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Ligji për Shërbimin e Jashtëm të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)
 
- Me rastin e Javës Ndërkombëtare të Infermierisë, Oda e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësorë organizon simpozium me moton: “Infermierët e bashkuar një forcë për ndryshim”. (Hotel Venus, ora 13:30)

- Zyra e Bashkimit Evropian organizon Panairin e shkathtësive. (Parku i Inovacionit dhe Trajnimeve, Prizren, ora 13:00) 

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ=së, ora 13:45) 

Ngjarjet e datës 10 maj 2023

- ForumZFD dhe Oral History Kosova prezantojnë dhe kontekstualizojnë hulumtimin dhe ekspozitën e tyre mbi grevën e minatorëve të Stantërgut në vitin 1989. (Fakulteti Filologjik, Universiteti i Prishtinës. ora 9:00)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog Besnik Bislimi raporton në Komisionin për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)
    
- Komuna e Vushtrrisë organizon garën e diturisë për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme. (Gjimnazi “Eqrem Çabej”, Vushtrri, ora 9:00)  
    
- Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, nënshkruan kontratat me OJQ-të përfituese të subvencioneve nga Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik. (Shtëpia e Bardhë, ora 9:00)
    
- Zyra e Bashkimit Evropian në kuadër të aktiviteteve në shënimin e Ditës së Evropës, organizon panel diskutimi me të rijnë nga Prishtina veriore me temën “Shkathtësitë për të ardhmen”. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në kuadër të aktiviteteve në shënimin e Ditës së Evropës, organizon panel diskutimi me të rijnë nga Mitrovica veriore me temën “Shkathtësitë për të ardhmen”. (Shtëpia e Evropës, Mitrovicë veriore, ora 10:00)  
    
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin e Shpenzimeve të Radio Televizionit të Kosovës për periudhën janar-mars 2023; Raportin vjetor Financiar të Radio Televizionit të Kosovës për vitin 2022, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)
    
- Mbahet ceremonia e hapjes së shkollës profesionale të TIK-ut “Beetroot Academy”. (Shtëpia e Rinisë, Gjilan, ora 11:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione shqyrton Raportin vjetor të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)
    
- Universum International College organizon Panairin e Karrierës dhe të Studimeve Jashtë Vendit. (Kampusi i Universumit në Lipjan, ora 12:00)    

- Zyra e Bashkimit Evropian në kuadër të aktiviteteve në shënimin e Ditës së Evropës, organizon Panairin e shkathtësive. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 13:00)     

- Zyra e Bashkimit Evropian në kuadër të aktiviteteve në shënimin e Ditës së Evropës, organizon Panairin e shkathtësive. (Shtëpia e Evropës, Mitrovicë veriore, ora 13:00)  
    
- Organizata “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptianëve” në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit për herë të parë në Kosovë, gjatë muajit maj hapë ekspozitën për “Holokaustin sinti dhe romë”.  (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar, ora 16:00)

- Në kuadër të Ditëve te Gjuhës Gjermane mbahet ligjëratë dhe diskutim me Dr. Alexandra Millner si pjesë e Festivalit të Letërsisë Zana.  (7 Arte, Festivali i Letërsisë Zana në Mitrovicë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 9 maj 2023

- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog së bashku me Ministren e Ekonomisë, Dr Artane Rizvanolli do të zbulojë Muralin e Energjisë së Mirë pikturuar në murin anësor të ndërtesës së BE-së në Kosovë në Prishtinë. (Përballë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës, rruga Kosova 1, ora 11:30)

- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog do të marrë pjesë në Masterklasën “Aftësitë e artit në rrugë”. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë, ora 12:00)

- Me rastin e Ditës së Evropës do ta hapë ekspozitën “Vala tjetër”. (Shtëpia e Evropës, ora 18:00)

- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog do ta hapë Koncertin e Chopin Piano Fest të Ditës së Evropës. (Amfiteatri i Ri i Bibliotekës Universitare në Prishtinë, ora 20:00)
 

Ngjarjet e datës 8 maj 2023

- Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, merr pjesë në vënien e gurthemelit të shtëpisë për familjen e Senad Hotovicit në fshatin Dobrushë, komuna e Istogut. (Fshati Dobrushë në Istog, ora 9:00)

- Mbahet marshi tradicional “Shtigjeve të Lirisë-Mërgimi“, në shtegun ku kanë kaluar Logjistika e parë e organizuar e UÇK-së, e cila eshtë trasuar nga Heroi i Kosovës Gjeneral Ilir Konushevci. (Pikënisja e marshit do të jetë kulla  e Sylejman Berishës në Prifç, Viçidol, ora 10:00)

- Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, në 23-vjetorin të vrasjes së Komandant Drinit - Ekrem Rexha - , bën homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Landovicë, ora 10:00)

- Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj viziton memorialin e Komandant Drinit - Ekrem Rexha. (Para Shtëpisë së Bardhë në Prizren, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim kryetarin e Parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka. Pas takimit mbahet konferencë për medie. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:30)

- Në kuadër të Ditëve te Gjuhës Gjermane hapet ekspozita e re udhëtuese e Institut Goethe „Universum.Mensch.Intelligenz“. (Departamenti i Fakultetit të Shkencave Natyrore, Universiteti i Prishtinës, ora 18:00)

- Mbahet festivalet më prestigjozë ReMusica Festival 2023. (Kisha katolike ‘Shën Ndou’, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 5 maj 2023

- Në 20-vjetorin e themelimit të Degës së Infermierisë, në kuadër të Fakultetit të Mjekësisë mbahet konferenca ndërkombëtare e Infermierisë . (Fakulteti i Mjekësisë, ora 9:00)
    
- Komuna e Obiliqit organizon shënimin e 5 Majit – Ditës së Dëshmorëve të Kombit dhe zbulimin e shtatores së Heroit të Kombit, Fahri Fazliu, në sheshin që do mbajë emrin e tij. (Sheshi “Fahri Fazliu” në Obiliq, ora 12:00)
    
- Qendra për Ndihmë Juridike dhe Zhvillim Regjional dhe Instituti i Kosovës për Drejtësi në bashkëpunim me kryetaren e Gjykatës Themelore të Prishtinës  Albina Shabani-Rama, organizojnë takimin me medie për të prezantuar Raportin tre mujor të punës së Gjykatës Themelore të Prishtinë. (Salla e Konferencave në objektin e Gjykatës Themelore të Prishtinës, ora 13:00)
    
- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” mban ceremoninë e ndarjes së titullit “Doctor Honoris Causa”, laureatit të çmimit Nobel, Dan Shechtman. (Salla e Senatit, Rektorati i UP-së, ora 13:30)
    
- Prokuroria Themelore në Pejë shpalos të gjetura e hetimit rreth vrasjes së trefishtë në Gllogjan, që kishte ndodhur në nëntor të vitit 2021. (Prokuroria Themelore në Pejë, ora 15:00)
    
- Oda e Fizioterapeutëve të Kosovës organizon Kongresin e Dytë Ndërkombëtar të Fizioterapisë. (Hotel Emerald, ora 15:00)
    
- BIRN Kosova, së bashku me një grup të organizatave të shoqërisë civile, shqiptare dhe serbe, shënojnë themelimin e Koalicionit Kosovar kundër Dezinformimit. (Biblioteka Kombëtare, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve te Gjuhës Gjermane behët prezantimi i librit „Peter Handkes Jugoslawienkomplex“ në të cilin behët fjalë për përshkrimet letrare të Handke-s për luftërat ish Jugosllavisë. (Biblioteka Kombëtare, ora 18:30)
    
- Galeria “Qahili” organizon hapjen e ekspozitës “Ma n’fund n’shpi t’veten” ku prezantohet koleksioni i koleksionistit Austin Clarke. (Veternik, ora 19:00)

- Në kuadër të festivalit “Mirëdita, dobar dan!” mbahet mbremje poetike "Stolpersteine" me Djordje Simice dhe Mirjana Narndzhiq. (Kafe librari Dit' e Nat', ora 19:30)

Ngjarjet e datës 4 maj 2023

 - Komuna e Prishtinës fillon punimet për ndërtimin e shkollës nëntëvjeçare me modalitetin publiko-privat në Veternik. (Veternik, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës mban konferencën “Të drejtat e njeriut në institucionet korrektuese në Kosovë”, ku do të prezantohet raporti me gjetjet dhe rekomandimet nga monitorimi i të drejtave të njeriut në institucionet korrektuese për vitin 2022. (Hotel “Emerald”, ora  10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 10:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban tryezën e diskutimit me temën “Një administratë publike e varur nga ushtruesit e detyrës: cilat janë pasojat dhe zgjidhjet për të zbutur rreziqet?”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET së bashku me banorët e rrugës “Gëzim Sahiti” mbajnë konferencë për media lidhur me nxjerrjen e vendime të lejeve ndërtimore në kundërshtim me Ligjin e Planfikimit Hapësinor. (Para objektit të Komunës së Ferizajt në rrugën “Dëshmorët e Kombit”, ora 11:00))

- Ambasada e Francës në Kosovë bën inugurimin e “Espace France” në qytetin e Prizrenit. (Universiteti “Ukshin Hoti”, Prizren, ora 11:30)

- Universiteti i Prishtinës organizon konferencën Ndërkombëtare për Arritjet e Reja në Shkencë, Teknologji dhe Arte. Merr pjesë dhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Amfiteatri i Bibliotekës Universitare, ora 13:30)

- Mbahet ceremonia e hapjes së festivalit “Mirëdita, dobar dan!”. (Kino “ABC”, ora 18:00)

- Në kuadër të konferencës së Shoqatës së Gjermanistëve të Evropës Juglindore organozohet lexim dhe diskutim me shkrimtarin Tomer Gardi. (Fakulteti Filologjik, Universiteti i Prishtinës, ora 18:30)

- Kori i Shkollës së Mesme të Lartë të Muzikës “Prenk Jakova” Gjakovë mban koncert koral. (Holli i Shkollës së Muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 3 maj 2023

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin të Shpenzimeve të RadioTelevizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:30)

- Inspektorati Policor i Kosovës, në bashkëpunim me ICITAP-in, organizojnë konferencën rajonale me temën “Parandalimi dhe luftimi i korrupsionit në policinë kufitare”. (Hotel “Premium Park”, Prizren, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban tryezën e diskutimit, ku do të prezantohet punimi “Ku janë inspektorët e ‘premtuar’ të punës” në shënim të 1 Majit, Ditës Ndërkombëtare të Punëtorëve. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, merr pjesë në prezantimin e pakos ligjore “Sistemi i licencimit dhe avancimi në karrierë i mësimdhënësve”. (Fakulteti i Edukimit, ora 10:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit mban konferencë për medie me qëllim të ngritjes së shqetësimit për sigurinë dhe shkeljen e të drejtave të gazetarëve, si dhe nevojën për respektimin e medieve të lira, e pavarura. (Përballë Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 10:00)

- Departamenti i Gazetarisë në Fakultetin e Filologjisë, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, organizon konferencën me temën “Liria e shprehjes në kohën e çrregullimit informativ”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit. (Salla “Idriz Ajeti” në Fakultetin e Filologjisë, ora 10:00)

- Instituti i Medieve të Kosovës, Këshilli Koordinues i Rotarianve të Kosovës dhe Rotari Klub “Vitia”, me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit mbajnë diskutimin “Liria e shprehjes si shtytës për të gjitha të drejtat e tjera të njeriut”. Merr pjesë ambasadori britanik Nicholas Abbott. (Restorant “Frank’s House” në Letnicë të Vitisë, ora 10:15)

- Mbahet Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:30)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca, me rastin e fillimit të publikimit të raporteve të auditimit për sezonin auditues 2022/23 mban konferencë për medie. (Hotel “Opera”, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit mban konferencë për medie ku do të diskutohet për sigurinë e gazetarëve gjatë raportimit, dhe pozitën e gazetarëve në dhomën e lajmeve ndër vite. (Kino “Armata”, ora 13:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, do të mbajë konferencë për medie në lidhje me hapjen e konkursit të ri për specializime në lëmitë mjekësore. (Ministria e Shëndetësisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 2 maj 2023

- Demokraci Plus mban konferencë për media ku do t'i shpalos rekomandimet e raportit të fundit për parandalimin e keqpërdorimit në prokurim publik. (Zyret e Demokraci Plus, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Fondacioni “Hasan Prishtina” dhe Shoqata Atdhetare Kulturore “Luma” nga Kukësi organizon një aksion në shenje reagimi ndaj idesë për heqjen e emrit të Hasan Prishtinës nga Universiteti i Prishtinës. (Oborri i Rektoratit të UP-së, ora 11:00)
 
- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit të teknologjisë së informacionit “ Sistemi Informativ i Gjendjes civile në Agjencinë e Regjistrit Civil”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  N302, ora 11:30)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane behët hapja e ekspozitës "Landscapes of Repair" e organizuar nga forumZFD Kosova rreth peisazheve post-traumatike në Kosovë. (Qendra për Praktikë Rrëfyese në Prishtinë, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës shënon 23-vjetorin e themelimit të saj. (Hotel “Emerald”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 1 maj 2023

- Iniciativa Kosovare për Stabilitet organizon mbledhen konstituive të formimitë të dy sindikatave, në sektorin e gastronomisë dhe hotelierisë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Partia Socialdemokrate mban aksion simbolik. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Federate Sindikale e Punëtorëve Teknik të Sektorit Privat të Kosovës proteston, duke kërkuar rritjen e pagave. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 29 prill 2023

- Në kuadër të "Ditëve të Gjuhës Gjermane 2023" organizohet dita e dyerve të hapura në Gjimnazin Loyola që është shkollë partnere gjermane në Prizren me ç’rast prezanton aktivitete të ndryshme artistike, sportive dhe muzikore të përgatitura me dashuri nga nxënësit. (Shkolla e mesme Loyola në Prizren, ora 10:00)

- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Mitrovicës organizojnë tryezën "Zhvillimi i turizmit kulturor si formë e kontributit në rritjen lokale ekonomike të vendbanimeve". (Hotel “Dodona” në Bajgorë, Komuna e Mitrovicës, ora 11:00)

- Society for Education and Entrepreneurship Development publikon raporton “Eksplorimi i orarit të punës, pauzës, dhe të drejtës për pushime në sektorin e Outsorcing në Kosovë”. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 12:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 qershor 2023 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të debatohet për situatën në veri të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Qendra për karrierë dhe alumni e Universitetit të Prizrenit organizon Panairin e Punës dhe Karrierës. (Galeria Shopping Mall, ora 10:00)

 - Organizohet përurimi i bustit të heroit Adem Ukëhaxhaj. (Fshati Carrabreg, pranë Ambulantes  ora 10:30)

- Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut në bashkëpunim me Komunën e Hanit të Elezit dhe Bashkësinë Islame të Hanit të Elezit, organizojnë aktivitetin e dhurimit të gjakut. (Qendra e Kulturës "Imri Curri" në Han të Elezit, ora 11:00)

- Organizata Plus Kult organizon promovimin e krijimtarisë letrare të poetit Ahmet Pllana, në shenjë të 50 Vjetorit të krijimtarisë. (Salla e Plus Kult në Shtëpinë e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në sallën e Asamblesë Komunale organizohet Akademi Përkujtimore kushtuar atdhetarit, Adem Ukëhaxhaj. (Asamblea Komunale e Pejës, ora 14:00)

- Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizon promovimin e antologjisë poetike "Girl of Monday",  e cila vjen në tri gjuhë: shqip, holandisht dhe anglisht. (Objekti i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, ora 18:00)